Vlády Európskej únie (EÚ), ktoré sa snažia obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu na Ukrajine bez toho, aby spôsobili šok v dodávkach ropy, sa nevedia dohodnúť na cenovom strope. G7 navrhuje, aby bol strop stanovený na úrovni 65 až 70 USD za barel (159 litrov). Do platnosti má vstúpiť 5. decembra.
Čítajte viac Západné sankcie zaberajú: 10 grafov o tom, ako krváca ruská ekonomikaZelenskyj označil cenový limit, o ktorom G7 uvažuje, za umelý. Ukrajinský prezident neustále tlačí na spojencov, aby uvalili prísnejšie sankcie proti Rusku. „Chceli by sme, aby boli sankcie v tomto boji veľmi efektívne, aby bol limit na úrovni 30 až 40 USD, takže Rusko ich (sankcie, pozn. TASR) pocíti,“ povedal na tlačovej konferencii.
Po zavedení cenového stropu nebudú môcť lodné, poisťovacie, zaisťovacie či finančné spoločnosti poskytovať služby spojené s predajom ruskej ropy za cenu nižšiu ako stanovený strop.
V rámci EÚ Poľsko, Estónsko a Litva presadzujú oveľa nižší cenový strop ako 65 až 70 USD za barel, zatiaľ čo Grécko, Cyprus a Malta chcú vyšší limit.