Nová pomoc pre domácnosti. Kto chce lacnejší plyn, má pár dní na prihlásenie

Bytové domy s vlastnou kotolňou, ktoré nemohli požiadať svojho dodávateľa plynu o dodávky v roku 2023 za regulovanú cenu, tak môžu podľa novely zákona o energetike urobiť do konca novembra. Upozornil predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady (NR) SR Peter Kremský.

24.11.2022 14:33 , aktualizované: 14:57
SR HSR energie dohoda BAX Foto: ,
Na snímke v popredí zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, predseda Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR) Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k dohode Hospodárskej a sociálnej rady SR o pomoci energeticky náročným podnikom v súvislosti so zvýšenými cenami energií v rámci rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR.
debata (30)

Predchádzajúca úprava zákona to umožňovala iba neregulovaným odberateľov so zmluvami platnými do konca tohto roka.

pár, dvojica, účty, kalkulácie, bývanie, úver, Obnova rodinných domov Čítajte viac Prvý dodávateľ oznámil domácnostiam ceny energií na rok 2023. Plyn zdražie do 40 percent

„Novela zákona tiež vďaka pozmeňujúcemu návrhu Lucie Drábikovej a Petra Kremského (obaja OĽANO) napráva situáciu, keď mnohé bytové domy s vlastnou kotolňou si nemohli uplatniť právo na regulovanú cenu na rok 2023. Nemohli tak využiť opatrenie štátu zavedené ešte na jar tohto roka proti vysokým cenám energií, ktoré platilo len pre neregulovaných odberateľov so zmluvami uzatvorenými do 31. decembra 2022,“ uviedol Kremský.

VIDEO: Podnikateľ Vladimír Soták o cenách energií.

Video

Na prihlásenie len pár dni

Novela umožňuje odberateľom vstúpiť do režimu regulovaných cien ešte do konca novembra 2022.

„Budú sa však musieť poponáhľať, po zverejnení v zbierke zákonov majú do konca termínu len pár dní. Právo na dodávku elektriny alebo plynu za regulovanú cenu pre rok 2023 si môžu uplatniť priamo u svojho dodávateľa, aj keď ich zmluva presahuje dátum 31. decembra 2022,“ priblížila poslankyňa Drábiková.

Slovnaft rafinéria Čítajte viac Prichádza embargo a strop na ruskú ropu. Čo to spraví s cenami benzínu a nafty?

Väčšia ochrana odberateľov

Novela zákona o energetike tiež lepšie chráni odberateľov plynu a elektriny. Ak napríklad odberateľ mešká s platbami, predlžuje sa minimálna lehota, o ktorú dodávateľ posunie splatnosť nezaplatenej faktúry. Dodávateľ tiež musí upozoniť dlžníka, kde by mu mohli pomôcť s platením faktúry.

Predĺženie lehoty splatnosti má zabezpečiť, aby si odberateľ mohol požiadať o pomoc napríklad na úrade práce, vo svojej obci alebo cez dlhové poradne, ktoré zriadilo ministerstvo práce.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #byt #plyn