Nemci sa rozhodli konať, zatiahnu cenovú brzdu. Spoločná dohoda EÚ stále chýba

Nemecká vláda chce aplikovať zastropovanie cien plynu, ktoré má vstúpiť do platnosti v marci, retroaktívne už od začiatku budúceho roka. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a Reuters.

22.11.2022 10:34
olaf scholz Foto: ,
Poľská expertka na energetickú politika Agata Łoskot-Strachota pripomína, že členskými štátmi EÚ narastá rozčarovanie a dokonca hnev proti Nemecku, ktoré bolo výrazne závislé od ruského plynu, ale zdráha sa dať súhlas s celoeurópskymi opatreniami. Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz.
debata (5)

Takzvaná cenová brzda na plyn (Gaspreisbremse) by mala pomôcť občanom a malým firmám aj v januári a vo februári. Doteraz sa počítalo s jej platnosťou od marca 2023 do jari 2024. Podľa vládneho zákona, ktorý mala k dispozícii agentúra DPA, by zákazníci mali spätne dostať pomoc stanovenú pre mesiac marec aj pre január a február.

senior, starosti, problém, chudoba, prasiatko, šestrenie, sporenie Čítajte viac ÚRSO prepočítalo, kto je energeticky chudobný. Patríte medzi nich? Pozrite si prepočty

Táto cenová brzda bude financovaná z balíka pomoci v objeme 200 miliárd eur, ktorý spolková vláda schválila v reakcii na prudký nárast cien energií vyvolaný energetickou krízou po ruskom nevyprovokovanom útoku na Ukrajinu. Podľa agentúry DPA vláda plánuje aj zastropovanie cien elektriny.

Obe komory parlamentu Spolkový snem a Spolková rada zatiaľ schválili decembrovú jednorazovú platbu, ktorá má koncovým odberateľom pomôcť s platbami za energie. Cenová brzda na plyn garantuje pre domácnosti a malé a stredné firmy na 80 % ich doterajšej spotreby brutto cenu 12 centov za kilowatthodinu (kWh). Za zvyšných 20 % budú zákazníci platiť zmluvnú cenu. Pre diaľkové dodávky tepla platí garantovaná brutto cena 9,5 centa.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy