Vláda predstavila novú pomoc: pre mestá a obce zastropuje ceny elektriny a plynu

Vláda pomôže samosprávam zvládať energetickú krízu. Po rokovaní so zástupcami samospráv to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne preplatí 80 percent z toho štát.

15.11.2022 14:24
Eduard Heger Foto: ,
Predseda vlády Eduard Heger
debata (6)

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) podotkol, že pre naplnenie dohody musí byť schválený štátny rozpočet na budúci rok.

Schéma pomoci sa bude podľa premiéra týkať všetkých subjektov samosprávy. „Prišli sme s riešením, ktoré pomôže samosprávam zvládnuť najbližšiu vykurovaciu sezónu, tú najťažšiu časť,“ vyhlásil Heger.

Andrej Juris, Čítajte viac ÚRSO už má cenové ponuky. Niektorým domácnostiam môže zdražieť teplo aj o 600 percent

Šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vyhlásil, že sa podarilo nájsť po rokovaniach zhodu. Zastropovanie cien energií bude podľa neho pre samosprávne kraje znamenať úsporu i stabilizáciu verejných zdrojov. „Rozpočty sa nám teda podarí zostaviť v atmosfére vyššej stability a predvídateľnosti,“ povedal. Ako podotkol, je tu možnosť predĺženia pomoci až do konca júna, záležať to však bude na vývoji cien energií.

krajniak milan Čítajte viac Skoro 60 dávok prevalcuje inflácia, doplatia na to chudobní. Môže za to chyba v systéme

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger víta, že došlo k dohode so štátom a aj vďaka nej môžu byť rozpočty samospráv schválené načas. „To, čo sa dnes dohodlo, nám veľmi pomôže,“ vyhlásil prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček. Verí, že aj keď bude situácia ťažká, podarí sa ju vďaka pomoci zvládnuť.

Premiér avizuje, že vláda cez energetickú krízu prevedie aj domácnosti a zabezpečí, aby boli ceny energií počas budúceho roka zastropované.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #pomoc #Slovensko #plyn #cena #elektrina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy