ÚRSO už má cenové ponuky. Niektorým domácnostiam môže zdražieť teplo aj o 600 percent

V súčasnosti regulačný úrad už má od teplárov približne 490 cenových návrhov. Na základe nich vidí regulátor, že situácia pri cenách tepla je veľmi dramatická. „Z tých 490 cenových konaní je priemerný nárast ceny tepla pre domácnosti okolo 94 %. Pre priemernú domácnosť v bytovke by to znamenalo nárast nákladov na teplo mesačne o 56 eur,“ upozorňuje na to šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

14.11.2022 13:37
Andrej Juris, Foto:
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris
debata (233)

Na Slovensku máme okolo 800 lokalít, kde dostávajú domácnosti teplo prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom. Každá lokalita je špecifická. Ako povedal v rozhovore Juris, máme lokality aj s poklesom ceny tepla, ale máme pomerne veľa lokalít aj s extrémnym nárastom ceny tepla. Konkrétne zmeny závisia od viacero faktorov, avšak kľúčové v tomto roku je predovšetkým palivový mix používaný na výrobu tepla a náklady na nákup paliva v danej lokalite.

radiator, energie, teplo Čítajte viac Na ceny energií si ľudia musia počkať. Heger sľubuje, že vláda sa vyjadrí začiatkom decembra

„Na ilustráciu cenového rozptylu uvediem, že 50 cenových návrhov s najmenšou zmenou ceny vychádza v priemere pokles o 7 %, pričom domácnosti tak v priemere ušetria nejakých 7 eur za mesiac. Veľmi zlá situácia je na druhej strane spektra, kde u 50 teplárenských podnikov s najväčším nárastom ceny je v priemere nárast cien tepla pre domácnosti až o 300 %. Takáto výška nárastov cien je z nášho pohľadu neakceptovateľná, keďže priemerná rodina by si priplatila za teplo mesačne o zhruba 144 eur. Evidujeme pri niektorých teplárenských spoločnostiach nárast cien tepla až o 600 %,“ zdôraznil Juris.

krajniak milan Čítajte viac Skoro 60 dávok prevalcuje inflácia, doplatia na to chudobní. Môže za to chyba v systéme

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už intenzívne rokuje s ministerstvom hospodárstva a so zástupcami teplárov. Regulačný úrad navrhol mimoriadne opatrenie v podobe zastropovania maximálneho percenta navýšenia cien tepla na budúci rok. Nepokryté náklady by sa potom mohli teplárenským spoločnostiam vyplácať v ďalších rokoch, alebo by ich jednorazovo preplatil štát.

„Z nášho pohľadu by bolo vhodné, keby štát legislatívne ustanovil, že medziročná zmena ceny tepla by mohla byť nanajvýš, napríklad, o 25 %. Ide o radikálnu vec, ale z nášho pohľadu je urgencia riešenia mimoriadna. Vidíme v tomto opatrení aj riziká do budúcnosti, ide však o rýchle a účinné riešenie, ktoré by pomohlo v aktuálnej energetickej kríze domácnostiam,“ konštatoval Juris.

Šéf regulačného úradu nechcel konkretizovať, v ktorých lokalitách Slovenska hrozí dramatický nárast cien tepla. „Vzhľadom na prebiehajúce cenové konania nemôžem konkretizovať jednotlivé lokality. Dostal som od môjho tímu prehľad kľúčových ukazovateľov a údajov. Mojím zámerom je upozorniť na hrozbu extrémneho zvýšenia cien a nákladov na teplo v mnohých lokalitách Slovenska. Faktom je, že situácia s cenami tepla pre rok 2023 vyzerá skutočne veľmi zle a preto by sme radi privítali štátom stanovený cenový strop na maximálny nárast ceny tepla, podobne ako je to pri elektrine, či plyne,“ uzavrel Juris.

233 debata chyba
Viac na túto tému: #teplo #ÚRSO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy