Hirman vysvetlil Kamenickému, prečo rastú ceny. Západné sankcie na Rusko za to nemôžu

Zásobníky plynu na Slovensku sú naplnené takmer na 100 percent a plynule pokračujú dodávky plynu zo všetkých zdrojov. V súčasnosti na Slovensko priteká dokonca viac zemného plynu, ako je potrebné. V štvrtkovej diskusnej relácii Na hrane televízie JOJ to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. Aké budú ceny plynu a ďalších energií pre domácnosti v nadchádzajúcom roku však opäť odmietol spresniť.

, 04.11.2022 03:52
Karel Hirman Foto:
Minister hospodárstva Slovenskej republiky Karel Hirman.
debata (21)

„Prítok plynu od našich dodávateľov je plynulý, dokonca je nad úroveň, ktorú by sme aktuálne potrebovali,“ povedal Hirman. Na príčine je teplé počasie a stabilná situácia je tak v celej Európe. Minister však pripomenul, že napriek tomu je cena zemného plynu na trhu stále niekoľkonásobne vyššia, než bola v predchádzajúcich rokoch.

Bývalý minister financií a poslanec Národnej rady (NR) SR Ladislav Kamenický (Smer) tvrdil, že za vysokú ceny plynu sú zodpovedné sankcie západných krajín voči Rusku za napadnutie Ukrajiny. Hirman však pripomenul, že sankcie sa netýkajú ruského plynu a jeho ceny rástli už od minulého leta, pretože Rusko obmedzilo dodávky plynu do Európy a vznikol nedostatok tejto suroviny. „To nie je dôsledok sankcií, ale dôsledok rozhodnutí pána Putina a jeho zatváranie kohútikov. Vytvoril umelý deficit a dnes mu musíme čeliť. Odkaz svojich predchodcov hodil do koša,“ povedal Hirman.

Vladimír Soták zo Železiarní Podbrezová Čítajte viac Veľkí priemyselníci Soták a Klocok: Ceny na burzách sú ako čistá úžera, najhoršie príde v roku 2023

Obaja politici sa ale zhodli na tom, že ceny plynu ovplyvnila aj nemecká energetická politika, ktorá odstavila jadrové elektrárne a spoliehala sa na ich nahradenie práve ruským zemným plynom. Hirman ju tvrdo skritizoval. Prirovnal ju ku Grécku pred finančnou krízou z roku 2008. „Energetická politika Nemecka za posledných zhruba 20 rokov je veľmi naivná. Je veľmi škodlivá pre nás všetkých. Je asi taká zlá a naivná ako fiškálna politika Grécka pred finančnou krízou v roku 2008. Energetická politika má podobný charakter. Exkancelár Schroder a exkancelárka Merkelová vsadila na jednu kartu, ktorá sa volá ruský zemný plyn. A teraz sa ukázalo, že táto karta je zlá,“ povedal Hirman.

Východiskom z energetickej krízy je podľa Hirmana spoločné európske riešenie na zastropovanie ceny plynu, ktoré ale blokuje práve Nemecko. Paradoxne táto krajina prijala podobné opatrenie na národnej úrovni a plánuje podporiť svoju ekonomiku sumou viac ako 200 miliárd eur. Slovenské firmy to však dostáva podľa Kamenického do nevýhodnej situácie, pretože vládou ohlásené zastropovanie plynu pre firmy na 99 eur s preplácaním 80 % sumy, ktorá je nad touto cenou, je podľa poslanca menej, ako dostanú nemecké firmy.

Hirman zdôraznil, že už ohlásená pomoc malým a stredným slovenským podnikom pokryje „drvivú“ väčšinu firiem. Pre veľké spoločnosti bude ale pomoc obmedzená aj preto, že podľa európskych pravidiel musia byť v strate.

To, či sa energetická kríza prejaví v budúcom roku na počte nezamestnaných, minister nechcel komentovať. V niektorých odvetviach však podľa neho nastáva celosvetovo fáza ochladzovania už od leta minulého roka. Aký bude vplyv tohto ochladzovania na slovenské podniky podľa Hirmana zatiaľ nie je jasné. „Nešírme paniku,“ dodal.

Ján Budaj / Michal Maco / Čítajte viac Zastrešuje obnovu domov: Máme taký nápor, že nestíhame. Dobre si skontrolujte podmienky výzvy, hovorí

Minister neodpovedal ani na otázku o štátnej pomoci s cenami energií pre domácnosti. Platná je podľa neho dohoda so slovenskými elektrárňami o zachovaní súčasnej ceny silovej energie pre domácnosti. Koncové ceny elektriny, plynu a tepla sa podľa Hirmana obyvatelia Slovenska dozvedia začiatkom decembra.

Politici sa dotkli aj vyhlásenia referenda o zmene ústavy prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Kamenický zopakoval postoj strany Smer-SD, podľa ktorého prezidentka zmarila referendum tak, že ho nevyhlásila na spoločný termín s komunálnymi voľbami. Hirman však oponoval, že bolo jej povinnosťou obrátiť sa na Ústavný súd SR, pokiaľ mala pochybnosti o ústavnosti predložených otázok.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina #zdražovanie #Karel Hirman
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy