Rusi našli 3 až 5 metrové krátery na plynovode Nord Stream

Nord Stream AG, prevádzkovateľ ruského plynovodu Nord Stream 1 so sídlom vo Švajčiarsku v stredu oznámil, že dokončil prvé zhromažďovanie údajov v mieste poškodenia potrubia na linke 1 vo švédskej výhradnej ekonomickej zóne. Odhalil pritom "technogénne krátery".

02.11.2022 16:14
Nord Stream Foto:
Plynovod Nord Stream 2 v Baltskom mori začali stavať v roku 2011 a dokončili ho v roku 2021.
debata (35)

„Podľa predbežných výsledkov obhliadky miesta poškodenia boli na morskom dne vo vzdialenosti asi 248 metrov od seba nájdené technogénne krátery s hĺbkou 3 až 5 metrov,“ uvádza sa v správe.

Paralelné plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré vedú po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka, boli poškodené v septembri. Tieto potrubia sa stali ústredným bodom v širšom spore medzi Západom a Moskvou po jej invázii na Ukrajinu.

Nord stream Čítajte viac Dáni potvrdili výbuchy plynovodov Nord Stream. Zverejnili prvé zábery zničených potrubí

Ruské ministerstvo obrany v sobotu (29. 10.) uviedlo, že personál britského námorníctva vyhodil do vzduchu plynovody Nord Stream, čo je podľa Londýna nepravdivé tvrdenie.

Švédsko a Dánsko dospeli k záveru, že štyri úniky plynu na potrubiach Nord Stream 1 a 2 boli spôsobené výbuchmi, ale neuviedli, kto môže byť za to zodpovedný. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil poškodenie potrubí za sabotáž.

„Úsek potrubia medzi krátermi je zničený, polomer rozptylu úlomkov potrubia je najmenej 250 metrov. Odborníci pokračujú v analýze údajov z prieskumu,“ dodal Nord Stream AG.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Nord Stream