Americkí ropní giganti s obrovskými ziskami. Narástli im do historických výšok

Americký ropný koncern Exxon Mobil oznámil v piatok prudký nárast zisku za 3. štvrťrok vďaka vyšším cenám ropy a zemného plynu a vysokým maržiam z benzínu a iných rafinovaných produktov.

29.10.2022 08:42
Biden Foto: ,
Prezident USA Joe Biden podporil zákaz dovozu ruského plynu, ropy a uhlia, ale o uráne to neplatí.
debata (28)

Celkový zisk spoločnosti sa za tri mesiace do konca septembra 2022 takmer strojnásobil na 19,66 miliardy USD (19,59 miliardy eur) alebo 4,68 USD na akciu zo 6,75 miliardy USD alebo 1,57 USD/akcia v 3. štvrťroku minulého roka.

Bez započítania jednorazových položiek vykázala Exxon Mobil upravený zisk 18,68 miliardy USD alebo 4,45 USD na akciu. Analytici v priemere očakávali, že zarobí 3,79 USD na akciu. Tržby spoločnosti v 3. štvrťroku vzrástli o 51,9 % na 112,07 miliardy USD zo 73,79 miliardy USD v minulom roku.

parná lokomotíva, uhlie, žeriav Čítajte viac Rusko si našlo kupcov aj pre svoju vzácnu horninu. Vyváža toľko, že nestačí kapacita železníc

Američania v uplynulých mesiacoch zápasili s vysokými cenami benzínu, ktoré sa ku koncu štvrťroka síce o niečo znížili, ale stále predstavujú veľkú záťaž pre domácnosti.

Aj ceny zemného plynu boli vysoké, najmä pre veľký dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG). USA vyvážajú čoraz viac LNG do Európy aj Ázie, keďže dodávky ruského zemného plynu klesli.

Ceny ropy boli počas uplynulého štvrťroka spočiatku vysoké, ale postupne klesali. Barel (159 litrov) americkej ropy sa v júli predával za viac ako 100 USD, no koncom septembra stál zhruba 80 USD.

Americký ropný koncern Chevron oznámil ďalší úspešný kvartál, keď čistý zisk zvýšil v 3. štvrťroku takmer dvojnásobne na druhú najvyššiu úroveň vo svojej histórii. Prispel k tomu výrazný rast cien ropy, ako aj zvýšená produkcia firmy z domácich ložísk, čo viedlo k rastu tržieb o takmer polovicu.

Čistý zisk spoločnosti dosiahol v 3. štvrťroku 11,2 miliardy USD (11,16 miliardy eur), čo na akciu predstavuje 5,78 USD. V rovnakom období minulého roka vykázala firma zisk 6,1 miliardy USD (3,19 USD/akcia).

Zisk upravený o jednorazové položky predstavoval 10,8 miliardy USD (5,56 USD/akcia), zatiaľ čo pred rokom dosiahol upravený zisk 5,7 miliardy USD, alebo 2,96 USD na akciu. Chevron tak výrazne prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom upraveného zisku na akciu na 4,81 USD.

Tržby za 3. kvartál dosiahli 64 miliárd USD. V medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 48,8 %. Aj v tomto prípade ropná firma prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom tržieb približne na 58 miliárd USD.

Čo sa týka ťažby, Chevronu sa darilo najmä v Spojených štátoch. Na domácom trhu sa produkcia firmy zvýšila medziročne približne o 4 %. Na zahraničných trhoch však objem ťažby zhruba o 3 % klesol, pod čo sa podpísalo ukončenie platnosti koncesie v Thajsku a Indonézii.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy