Ceny plynu letia nadol, čochvíľa podlezú hranicu 100 eur. Je teplo a plnia sa zásobníky

Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa prudko klesli a dostali sa na najnižšiu úroveň od júna. Medzi dôvody patrí relatívne teplé počasie rovnako ako snahy Európskej únie (EÚ) zaviesť mechanizmus, ktorý má zabrániť nečakanému prudkému nárastu cien.

24.10.2022 11:19
Energetika / Plyn / Foto: ,
Ilustračná foto
debata (8)

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v pondelok padol o viac než 13 % na 100 eur za megawatthodinu (MWh). Neskôr kontrakt zmazal časť strát a skoro predpoludním sa obchodoval o niečo vyššie na úrovni okolo 104 eur za MWh. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

V Európe je na toto ročné obdobie stále relatívne teplo. Nemecko plní svoje zásobníky plynu rýchlejšie, než plánovalo a ich naplnenosť je aktuálne už nad 95 percent.

Igor Matovič / Boris Kollár / Čítajte viac Pomoc s cenami energií príde už v pondelok. Energošeky budú zrejme pre ľudí za teplo

EÚ, navyše, pracuje na opatreniach, ktoré by obmedzili rast cien plynu. Súčasťou balíka, ktorý predložila Európska komisia (EK), sú napríklad spoločné nákupy alebo zavedenie cenového stropu na európskej burze s plynom TTF.

Európske ceny plynu klesajú prakticky nepretržite od konca augusta, keď po zastavení dodávok z Ruska dosiahli rekordné maximum 342 eur za MWh. Aj napriek aktuálnemu zníženiu cien sa naďalej pohybujú na relatívne vysokej úrovni. Na porovnanie, v roku 2020 sa ceny termínovaných kontraktov na TTF pohybovali pod 20 eur za MWh.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy