Komisia prichádza s riešením pre plyn. Jeho vysoké ceny by mali skončiť

Európska komisia v utorok na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu navrhla nové opatrenia na riešenie vysokých cien plynu v EÚ a zaistenie bezpečnosti dodávok energie na nadchádzajúcu zimu.

18.10.2022 15:49
leyenová Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie po skončení neformálneho summitu Európskej rady v Prahe 7. októbra 2022.
debata (1)

Tie majú podobu spoločného nákupu plynu, mechanizmu obmedzujúceho ceny na burze plynu TTF a transparentného využívania infraštruktúry energonosičov, solidarity medzi členskými štátmi a neustáleho úsilia o zníženie dopytu po plyne.

Nariadenie EK v Štrasburgu predstavila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová a eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová.

Nord stream Čítajte viac Dáni potvrdili výbuchy plynovodov Nord Stream. Zverejnili prvé zábery zničených potrubí

Nariadenie obsahuje tri hlavné prvky. Týka sa agregácie dopytu EÚ a spoločných nákupov plynu s cieľom dohodnúť lepšie ceny a znížiť riziko, že sa členské štáty budú navzájom prebíjať na svetovom trhu, a zároveň zaistiť bezpečnosť dodávok v celej Únii.

Znamená tiež pokračovanie v práci na vytvorení novej referenčnej hodnoty LNG do marca 2023 a v krátkodobom horizonte navrhnutie mechanizmu korekcie cien s cieľom stanoviť dynamický cenový limit pre transakcie na burze plynu TTF v Amsterdame a dočasnú šírku cenového pásma na zabránenie extrémnym cenovým výkyvom na trhoch s derivátmi.

Do tretice pôjde o štandardné pravidlá solidarity medzi členskými štátmi v prípade nedostatku dodávok, ktorými sa povinnosť solidarity rozšíri na členské štáty bez priameho prepojenia plynovodmi, aby zahŕňali aj štáty so zariadeniami pre LNG. Sem patrí aj návrh na vytvorenie mechanizmu prideľovania plynu pre členské štáty vystavené regionálnej krízovej situácii alebo nedostatkom v oblasti dodávok plynu.

Komisia tvrdí, že v kombinácii s už dohodnutými opatreniami v oblasti znižovania dopytu po plyne a elektrine, skladovania plynu a prerozdeľovania prebytočných ziskov energetického sektora nové kroky zlepšia stabilitu na európskych trhoch s plynom počas tejto zimy a aj po nej.

Nové opatrenia pomôžu zmierniť cenový tlak, ktorý pociťujú európski občania a priemysel, zaistia bezpečnosť dodávok a fungujúci vnútorný trh.

Komisia spresnila, že v tejto oblasti bude pokračovať v práci aj v iných smeroch vrátane revízie dočasného rámca štátnej pomoci (koncom októbra) a ďalšieho vývoja spôsobov, ako obmedziť vplyv vysokých cien plynu na ceny elektriny.

Okrem toho EK vykoná posúdenie potrieb iniciatívy REPowerEU s cieľom urýchliť prechod na čistú energiu a vyhnúť sa fragmentácii jednotného trhu so snahou navrhnúť zvýšenie financovania tohto programu.

Komisia navrhla aj cielené flexibilné využívanie finančných prostriedkov z politiky súdržnosti na riešenie vplyvu súčasnej energetickej krízy na občanov a podniky, pričom odporúča použiť až 10 percent celkových národných prídelov na roky 2014 – 2020 v hodnote takmer 40 miliárd eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy