Predbežné návrhy Komisie videli novinári Bloombergu. Nie sú však definitívne. O riešeniach sa bude ďalej hovoriť na štvrtkovom samite v Bruseli.
Čítajte viac Toky plynu cez Jamal sa zastaviliNávrh spočíva v zavedení dočasného dynamického stropu na ply na holandskej burze TTF (Title Transfer Facility), ktorej index je tzv. benčmarkom – teda hlavným porovnávacím ukazovateľom pre obchodovanie s plynom na starom kontinente. Už aj predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že ceny na tejto burze nezodpovedajú realite, keďže Rusko už dávno nedodáva 40 percent plynu do Európy, ale len 7 percent.
„Toto riešenie pomôže vyhnúť sa extrémnej premenlivosti a cenovým nárastom ako aj špekuláciám spôsobujúcim ťažkosti v dodávkach zemného plynu do niektorých členských štátov,“ píše sa v dokumente, ktorý videli novinári Bloombergu.
Portál pripomína, že Komisia nekomentuje predbežné návrhy, ktoré sa ešte môžu meniť. Ďalej sa v návrhu spomínajú dočasné stropy na denné obchodovanie na derivátových trhoch s energiami – tiež aby sa predišlo k extrémnej volatilite (premenlivosti). Toto riešenie má zabezpečiť, aby si firmy vedeli zaobstarať energie v strednodobom horizonte.
Čítajte viac Ceny plynu prudko klesajú. Blíži sa veľká dohoda na energetickej krízeKomisia zároveň pracuje aj na doplňujúcom benčmarku pre skvapalnený plyn. Ten by mal byť uvedený na konci tohto roka tak, aby bol použiteľný už pri napĺňacej sezóne v roku 2023. Zároveň sa tiež pracuje na spoločnom postupe pri napĺňaní zásobníkov plynu. V návrhu sa píše, že minimálne 15 percent svojich zásobníkov by mali členské štáty napĺňať spoločnými nákupmi. Nákupy z Ruska by boli vylúčené, píše Bloomberg.
Dôležité bude nájsť zhodu medzi členskými štátmi. O to sa budú snažiť štáty na samite počas tohto štvrtka a piatka.