Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky LNG. Prúdiť bude cez Taliansko

Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobile a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP).

08.09.2022 15:38 , aktualizované: 16:10
Eduard Heger Foto:
Premiér Eduard Heger v rozhovore pre Pravdu.
debata (16)

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobile a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP). Podpis zmluvy sa konal pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) v Ríme.

Zmluvou sa zabezpečí 10 percent objemu slovenských zásobníkov. LNG bude podľa Hegera prichádzať v poslednom štvrťroku 2022 a v prvom štvrťroku 2023.

Ursula Von der Leyenová Čítajte viac Prichádza veľké stretnutie, ktoré má Putinovi zlomiť väz. V hre sú revolučné nápady

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák poukázal, že pred časom zakontrahovali prepravnú kapacitu z Talianska na Slovensko a týmto podpisom zabezpečili do prepravnej kapacity plyn. SR má podľa neho vyriešený objem plynu na nadchádzajúcu zimu. Prepravná kapacita je vo vlastníctve SPP od 1. októbra a odvtedy sa začne aj s fyzickými dodávkami LNG na Slovensko.

SPP sa chce objemom zakontrahovaného LNG pripraviť na prípadnú odstávku dodávok z ruského Gazpromu. „Slovensko nezaháľalo posledné mesiace a zabezpečovalo dostatok plynu,“ zdôraznil Heger. Dodal, že LNG sa predáva za nižšie ceny a tým pádom môže byť lacnejšie dodaný aj občanom.

Premiér pripomenul, že Slovensko má dobre vybudovanú infraštruktúru, lebo je plynovými potrubiami spojené s každým susedným štátom. Má tiež zabezpečený nórsky plyn cez Poľsko a dodávky do chorvátskeho LNG terminálu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #SPP #LNG