Brusel odpovedá energetickej vojne Kremľa. Prichádzajú revolučné návrhy pre boj s cenami plynu a elektriny

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu oznámila zámer prijať súbor piatich opatrení proti vysokým cenám elektriny. Informuje o tom spravodajca TASR z Bruselu.

07.09.2022 15:06
Ursula von der Leyenová Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
debata (128)

Šéfka eurokomisie vo vystúpení pred novinármi v Bruseli Rusko označila za nespoľahlivého dodávateľa, ktorý manipuluje s energetickými trhmi. Uviedla, že EK diverzifikáciou dodávok plynu zaistila naplnenosť spoločných zásobníkov na úrovni 82 percent. Podarilo sa to zvýšenými dodávkami skvapalneného plynu (LNG) a plynu cez plynovody z USA, Nórska, Alžírska a Azerbajdžanu. Len Nórsko teraz dodáva viac plynu ako Rusko.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin sa vyhráža Európe, ak prijme stropy: Nedodáme vôbec nič, žiadny plyn, žiadnu ropu, žiadne uhlie

„Manipulácia trhov s plynom má vedľajší účinok na trh s elektrinou. Sme konfrontovaní s astronomickými cenami elektriny pre domácnosti a firmy. Predložíme súbor okamžitých opatrení, ktoré ochránia zraniteľných spotrebiteľov a podniky,“ povedala Von der Leyenová.

V prvom rade pôjde o „inteligentné úspory elektrickej energie“ na vyrovnanie špičiek spotreby. V druhom rade pôjde o návrh zastropovať nadmerné zisky výrobcov elektriny s nízkymi nákladmi. Komisia navrhne presmerovať tieto zisky na podporu zraniteľných ľudí a spoločností. Do tretice nový návrh EK postihne nadmerné zisky ropných a plynárenských spoločností pomocou solidárneho príspevku. „Všetky zdroje energie musia pomôcť pri riešení tejto krízy,“ uviedla šéfka eurokomisie. Členské štáty EÚ by mali z týchto príjmov podporiť zraniteľné domácnosti a investovať do čistých domácich zdrojov energie.

Budaj Čítajte viac Veľká obnova domov sa začína: Kto môže dostať až 19-tisíc eur na opravu nehnuteľnosti a ako? (detailný návod)

Štvrté opatrenie podporí energetické spoločnosti voči nestálosti trhov. „Aktualizujeme dočasný právny rámec, aby sme umožnili rýchle poskytovanie štátnych záruk,“ opísala situáciu.

Piate opatrenie sa týka zastropovania cien pre dovážaný ruský plyn. „Cieľ je jasný, musíme znížiť príjmy Ruska, ktoré Putin používa na financovanie vojny proti Ukrajine,“ zdôraznila Von der Leyenová. Na začiatku vojny cez ruské plynovody prúdilo do Európy 40 percent plynu, dnes je to už len deväť percent.

„Toto sú ťažké časy. Som však presvedčená, že Európania majú ekonomickú silu, politickú vôľu a jednotu, aby túto situáciu zvládli,“ uviedla v závere svojho vyhlásenia.

Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny radí v podcaste denníka Pravda energetický konzultant Michal Ilovič:

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
128 debata chyba
Viac na túto tému: #zdražovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy