Gazprom prišiel s ďalším dôvodom, prečo neprúdi plyn. Opýtajte sa nemeckej firmy, tvrdí

Najväčší ruský plynovod do Európy Nord Stream 1 neobnoví dodávky, kým spoločnosť Siemens Energy neopraví chybné zariadenie. Vyhlásil to v utorok zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu Vitalij Markelov.

06.09.2022 14:34
debata (11)

VIDEO: Budet zima baľšaja… Týmto videom straší Európanov Gazprom.

Video

Gazprom v piatok uviedol, že plynovod Nord Stream 1, hlavná zásobovacia trasa do Európy, zostane uzavretý, pretože z turbíny na kompresorovej stanici uniká motorový olej. To spôsobilo prudký nárast veľkoobchodných cien plynu.

Na otázku, kedy Nord Stream 1 začne opäť čerpať plyn, Markelov na okraj Východného ekonomického fóra v ruskom tichomorskom prístave Vladivostok agentúre Reuters povedal: „Mali by ste sa opýtať Siemensu. Najprv musia opraviť zariadenie.“

Karol Galek Čítajte viac Lacnú elektrinu dostanú aj tí, ktorí už šetrili. Sulíkov tajomník prezradil ďalšie novinky

Spoločnosť Siemens Energy v tejto súvislosti informovala, že v súčasnosti nemá overenie od Gazpromu na vykonanie údržbárskych prác na turbíne, ale je v stave pohotovosti. Nerozumie tiež prezentácii situácie zo strany Gazpromu.

Podľa nemeckej firmy so sídlom v Mníchove únik motorového oleja na poslednej turbíne, ktorá ešte bola v prevádzke, na kompresorovej stanici Portovaja, nie je dôvodom na uzavretie potrubia.

„Nemôžeme pochopiť toto nové tvrdenie na základe informácií, ktoré nám boli poskytnuté cez víkend,“ uviedla firma Siemens Energy v písomnom vyhlásení.

"Naše hodnotenie je, že oznámené zistenie nepredstavuje technický dôvod na zastavenie prevádzky.

Kremeľ viní z energetickej krízy sankcie, ktoré na Moskvu uvalil Západ po invázii ruskej armády na Ukrajinu. Európski lídri zase obviňujú Moskvu, že využíva energiu na vydieranie EÚ.

Nord Stream 1, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka, je najväčším ruským plynovodom do Európy s kapacitou 59,2 miliardy kubických metrov (m3) ročne. Kedysi bol považovaný za symbol spolupráce medzi jednou z najväčších energetických mocností sveta a štvrtou najväčšou svetovou ekonomikou, teraz sa však stal predmetom obviňovania medzi Berlínom a Moskvou.

SR Mochovce elektraren Čítajte viac Vyvlastní štát Slovenské elektrárne? Firma českého miliardára reaguje na násilné odobratie

Nemecko, najväčší európsky nákupca ruskej energie, tvrdí, že Moskva už nie je spoľahlivým dodávateľom. Odmieta tiež vysvetlenia Gazpromu o problémoch s turbínou.

Kremeľ zase vyhlasuje, že energetickú krízu spustil Západ uvalením najprísnejších sankcií v modernej histórii, čo je krok, ktorý podľa Putina pripomína vyhlásenie ekonomickej vojny.

Kremeľ varoval tiež, že Rusko prijme odvetné opatrenia za návrh skupiny G7 uvaliť cenový strop na ruskú ropu. Tento krok však pravdepodobne nepoškodí Rusko, ak k nemu nepristúpia aj Čína a India.

Ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov v utorok vo Vladivostoku povedal, že Rusko zareaguje na cenový strop prepravou väčšieho množstva ropy do Ázie. Dodal, že Rusko a jeho partneri zvažujú zriadenie poisťovne, ktorá by uľahčila obchod s ropou.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom