Unikol dokument nemeckej vlády. Berlín plánuje ľuďom rozdať 65 miliárd eur kvôli zdražovaniu

Nemecká vláda v nedeľu schválila plán pomoci vo výške 65 miliárd eur na zmiernenie tlaku na domácnosti a firmy, keďže dodávky ruského plynu klesajú a účty za energie stúpajú. Uvádza sa v dokumente, ktorý sa podarilo získať agentúre AFP, od ktorej správu prevzala TASR.

04.09.2022 12:36
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz prichádza na stretnutie s českým premiérom Petrom Fialom v Prahe 29. augusta 2022
debata

„Včasná a primeraná pomoc pre občanov a podniky je potrebná v dôsledku rýchlo rastúcich cien energií,“ uviedli v dokumente nemeckí koaliční partneri a dodali, že celkový balík dosiahol „viac ako 65 miliárd eur“.

Bulharsko Plyn Dodávky Gazprom UARUS Čítajte viac Rusko vyplo plyn Nemecku. Vraj je pokazená turbína, Gazprom zverejnil jej fotku

Opatrenia zahŕňajú 300 miliónov eur na jednorazové príspevky dôchodcom, ktoré im majú pomôcť pokryť rastúce účty za energie. Vláda sa zamerala aj na študentov s menšou jednorazovou platbou 200 eur a pomôže tiež s nákladmi na vykurovanie ľuďom, ktorí poberajú príspevky na bývanie.

Oznámenie nasleduje po dvoch predchádzajúcich balíkoch úľav v celkovej hodnote 30 miliárd eur, ktoré zahŕňali zníženie dane na benzín a populárny lacný mesačný lístok na verejnú dopravu. Podľa dokumentu vláda vyčlení 1,5 miliardy eur na nástupcu deväťeurového mesačného lístka v miestnych a regionálnych dopravných sieťach, aj keď nová cena bude pravdepodobne vyššia.

Putin Čítajte viac Potvrdili sa najhoršie obavy. Gazprom odpovedá ihneď po tom, čo Brusel rozhodol o strope na ruskú ropu

Nemecko, ktoré sa roky spoliehalo na dovoz energie z Ruska, tvrdo zasiahlo zvyšovanie ich cien, keď sa dodávky z Moskvy začali zmenšovať. Miera inflácie v Nemecku v auguste opäť vzrástla na 7,9 % po dvoch mesiacoch poklesu pod vplyvom vládnych opatrení.

Očakáva sa, že nárast cien energií vytlačí infláciu v Nemecku aj v eurozóne do konca roka na približne 10 %, čo bude jej najvyššia miera za celé desaťročia. Nový balík opatrení schválila vláda dva dni po tom, čo ruský energetický gigant Gazprom oznámil, že v sobotu (3.9.) neobnoví po troch dňoch údržby dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1. Odôvodnil to únikom motorového oleja na turbíne v kompresorovej stanici Portovaja.

debata chyba