Potvrdili sa najhoršie obavy. Gazprom odpovedá ihneď po tom, čo Brusel rozhodol o strope na ruskú ropu

Ruský energetický gigant Gazprom v piatok oznámil, že plynovod Nord Stream 1 do Nemecka, na ktorom sa mala cez víkend znovu obnoviť prevádzka, zostane uzavretý, kým nebude opravená turbína. Tým sa na neurčito prerušia dodávky cez toto kľúčové potrubie z Ruska do Európy. TASR o tom informuje na základe správ DPA a AFP.

02.09.2022 20:38
Putin Foto: ,
Vladimir Putin
debata (1239)

Gazprom vo vyhlásení uviedol, že počas plánovanej trojdňovej údržby objavil na turbíne „úniky motorového oleja“. A „kým nebude opravená, preprava plynu cez Nord Stream bude úplne zastavená“.

Ruský štátny energetický gigant spresnil, že únik bol objavený na kompresorovej stanici Portovaja počas spoločnej inšpekcie s odborníkmi z nemeckej firmy Siemens Energy.

zdravotne sestry Čítajte viac Matovič tvrdo útočí na Sulíka: Oznámili ceny za elektrinu a vypadol nám obraz aj zvuk, zase je na dovolenke

Podľa Gazpromu turbína nemôže bezpečne fungovať, kým sa netesnosť neopraví. Neposkytol pritom žiadny časový rámec na obnovenie dodávok plynu. Vo vyhlásení ďalej uviedol, že správu o zistení úniku motorového oleja „podpísali aj zástupcovia Siemensu“.

Gazprom s odvolaním sa na Siemens tvrdí, že potrebné opravy je možné vykonať len v „podmienkach špecializovanej dielne“.

Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v... Foto: TASR, Stefan Sauer
plyn NordStream1 potrubie Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori a odovzdávacej stanice plynovodu OPAL v Lubmine na severe Nemecka 30. augusta 2022.

Nord Stream 1, ktorý vedie cez Baltické more do Nemecka a zásobuje plynom aj ďalšie krajiny Európy, bežal len na 20 % kapacity ešte pred začiatkom trojdňovej údržby 31. augusta.

Vladimir Putin, Gerhard Schröder Čítajte viac Elektrinu vyrobíme za 50 eur a nakúpime za 1000 eur? Ako je to možné, čo sa to deje?

Ruský energetický monopol tvrdí tiež, že sankcie Európskej únie viedli k technickým problémom, ktoré mu bránia poskytnúť celý objem zazmluvneného plynu cez plynovod.

Siemens Energy to odmieta a, naopak, tvrdí, že neexistujú žiadne právne prekážky, ktoré by bránili údržbe plynovodu, na ktorú sa nevzťahujú sankcie.

Britské ekonomické noviny The Financial Times pripomínajú, že krok Gazpromu prišiel pár hodín po tom, čo na summite G7 rozhodli lídri o stropovaní ceny ruskej ropy.

Vladimir Putin / Sergej Šojgu / Čítajte viac Satelitné snímky ukazujú šľahajúce plamene. Rusi spaľujú obrovské objemy plynu, nevedia ho predať?

Hovorca Európskej komisie Eric Mamer vyhlásil, že Rusko zase dokázalo, aký nespoľahlivý dodávateľ energetických surovín je. „Je to ďalší dôkaz o cynizme Ruska, ktoré radšej plyn spaľuje ako ho dodáva svojim odberateľom,“ citujú Mamera noviny.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #Gazprom #Nord Stream 1
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy