Gazprom ide vyplácať obrovské peniaze. Putinova pokladnica si poriadne prilepší

Ruská pokladnica si polepší o takmer desať miliárd eur. Gazprom sa rozhodol vyplatiť mimoriadnu dividendu, čo malo za následok, že akcie plynárenského gigantu vzrastú o 35 percent, najviac od roku 2008, informuje ekonóm Trinity bank Lukáš Kovanda.

, 31.08.2022 13:44
Rusko Gazprom Poľsko plyn dodávky uarus Foto: ,
Muž chytá ryby pred mrakodrapom Lachta Centrum, v ktorom sídli spoločnosť Gazprom v Petrohrade.
debata (244)

Gazprom sa v utorok (30. augusta) rozhodol zo svojho rekordného čistého zisku za prvý polrok (v prepočte viac ako 41 miliárd eur) vyplatiť dočasnú dividendu. Urobil tak prvý krát v histórii, píše Kovanda. Firme tak poskočili akcie o 35 percent vyššie.

„Rast akcií Gazpromu ťahajú hore ruské akcie na burze v Moskve. Hlavný index burzy, MOEX, si dnes pripisuje viac než päť percent," tvrdí Kovanda. Ďalej vysvetľuje, že dočasná dividenda je výplata dividendy prevedená cez valnú hromadnú spoločnosť a zverejnená konečnou účtovnou uzávierkou. Štandardne plynárenský gigant vypláca dividendy na celoročnej alebo polročnej báze. „Výplata mimoriadnej, dočasnej dividendy svedčí o finančnej sile spoločnosti,“ uviedol Kovanda.

Bulharsko Rusko Gazprom Bulgargaz plyn energie Čítajte viac Aj posledná turbína zhasla. Rusko v noci vyplo Európe plyn

Predstavenstvo Gazpromu v utorok navrhlo výšku 51,03 rubla na akciu dočasnej dividendy. Akcionári budú o návrhu hlasovať na mimoriadnom valnom zhromaždení.

Gazprom za minulý rok dividendu nevyplatil. V posledných mesiacoch však podľa analytika ťažia z extrémne vysokých cien plynu v Európskej únii. Tie sa, ako podotkol, od začiatku ruskej invázie na Ukrajine zhruba strojnásobili. Gazprom kvôli západným sankciám vyváža menej plynu, avšak jeho tržby a zisk rastú rekordne, práve kvôli navýšeniu ceny.

Ak si sa dividenda bude vyplácať, Kremeľ ako väčšinový vlastník si polepší o takmer 10 miliárd eur.

„Enormnú ziskovosť plynárne uľahčuje Kremľu využívanie dodávok plynu do Európy, respektíve ich priškrcuje a využíva ich ako politickú zbraň,“ uviedol Kovanda.

Od stredajšieho skorého rána sa znova úplne prerušil tok plynu potrubím Nord Stream 1. Podľa Nemecka ide o politicky motivovanú akciu. Podľa Kremľa je prerušenie, prípadné obmedzenie dodávok čisto dôsledkom sankcií. Prebiehajúca odstávka plynovodu má trvať tri dni. Berlín sa však už vyjadril v tom zmysle, že očakáva, že Gazprom svoje dodávky po avizovaných troch dňoch neobnoví ani v obmedzenej miere 20 percent kapacity potrubia. Dodnes plyn dodával práve v tejto miere, a to už od polovice júna, opisuje analytik.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Čítajte viac Sulíkov bič na extrémne drahú energiu. Na vládu smeruje kľúčový zákon

Generálnym riaditeľom Gazpromu je viac ako 20 rokov Alexej Miller. Ako tvrdí Kovanda Miller je lojálny ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Prostredníctvom Millera Putin Gazprom de facto riadi a môže podnik tak využívať k dosiahnutiu politických cieľov.

© Autorské práva vyhradené

244 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #plyn #zdražovanie #Gazprom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy