Oplatí sa Slovensku návrat k uhliu? Príliš nie, je veľmi drahé, vraví odborník

Opätovné naštartovanie ťažby uhlia na Slovensku ako náhrada za ruský plyn by bolo nerentabilné a rozšírenie ťažby by si navyše vyžiadalo ďalšie štátne stimuly. Uhlie v krajine v súčasnosti spaľujú dve elektrárne v Novákoch a Vojanoch a obidva závody mali v minulosti problémy so ziskovosťou, upozornil Martin Procházka, vedúci oddelenia upisovanie rizík poisťovacej spoločnosti Coface Slovenská republika a Česko.

30.08.2022 07:37
parná lokomotíva, uhlie, žeriav Foto:
Nakládku uhlia dnes už urýchľuje žeriav.
debata

„Hnedé uhlie sa v najväčšej a v podstate jedinej významnej bani na hornej Nitre ťaží hlbinne, čo je nákladovo drahšie, a pôvodne plánované odstavenie neďalekej uhoľnej elektrárne Nováky sa zhodovalo s plánovaným ukončením ťažby v roku 2023. Rozšírenie ťažby by si pravdepodobne vyžadovalo investície so štátnymi stimulmi a vzhľadom na nábeh jadrovej elektrárne Mochovce to pravdepodobne nebude preferovaná možnosť,“ uviedol Procházka.

izolácia, zateplenie, zatepľovanie, robotníci Čítajte viac 3 400 eur na tepelné čerpadlo. Ľudí štátne dotácie lákajú, na čo ich všetko môžete získať?

Podiel uhlia na výrobe elektriny na Slovensku je v súčasnosti menej ako 10 %, a preto Procházka skôr očakáva dobudovanie potrebnej infraštruktúry a nahradenie ruského plynu z iných zdrojov. „Slovensko dováža 90 % svojej spotreby uhlia a doprava je relatívne drahá, preto si nemyslím, že sa trend odklonu od tejto suroviny zmení,“ konštatuje. „Z hľadiska energetického mixu bude oveľa dôležitejšie dokončenie jadrových elektrární a obnoviteľných zdrojov energie,“ dodáva Procházka.

Zastavenie dodávok plynu pre európsky trh vrátane Slovenska je podľa odborníkov čoraz reálnejšie. Problémom však podľa nich nie je nedostatok plynu vo svete, ale jeho distribúcia na miesta spotreby, ako aj vysoká cena.

Problém európskej energetiky sa netýka len ruského plynu. Podľa Procházku nastal už v ére lacnej elektrickej energie, kedy sa nevybudovalo dostatočné množstvo zdrojov. „To, že obnoviteľné zdroje nestačia a ktoré konvenčné zdroje budú odpojené, sa vedelo dlho dopredu. Stav francúzskych jadrových elektrární je šokujúci. Z čistého vývozcu sa Francúzsko stalo čistým dovozcom elektrickej energie. Nahradenie ruského plynu z iných zdrojov sa zdá byť menším problémom, ako včasné nahradenie konvenčných zdrojov, ktoré odchádzajú do dôchodku,“ dodal Procházka.

debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #plyn #uhlie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy