Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 3,2 % na 475 eur za MWh. To je takmer šesťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len počas uplynulých dvoch mesiacov sa cena zdvojnásobila.
Čítajte viac Najhorší scenár: Elektrina a plyn zdražejú o stovky eur. Očakáva sa rozhodnutie, Sulík čaká na podpis komisieNa pražskej burze zaznamenali podobnú cenu, ako má Slovensko, aj s dodávkou pre Maďarsko či Rumunsko, pre Česko sa cena pohybuje na úrovni Nemecka.
Príčinou zdražovania elektriny sú obavy, či sa v Európe počas budúcej zimy vyrobí dostatok elektriny, keďže krajiny v regióne zápasia s nedostatkom dodávok plynu spôsobeným ruskou inváziou na Ukrajine. Ďalším faktorom sú výpadky atómových kapacít vo Francúzsku, čo obmedzuje možnosti exportu francúzskej elektriny v najbližších mesiacoch, rovnako ako vysoké teploty a sucho na kontinente. V raste pokračovali aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame stúpol až o 3,9 %.
Referenčná cena elektriny v Európe v utorok opäť vzrástla, už piaty obchodný deň v rade. A dosiahla nový rekord, keďže sa neobjavili žiadne náznaky spomalenia rastu cien zemného plynu. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze European Energy Exchange sa v utorok na začiatku obchodovania zvýšila o 2,7 % na 490 eur za megawatthodinu. Cena kontraktu sa od júna viac ako zdvojnásobila. To viedlo k nárastu cien pre spotrebiteľov aj priemyselné odvetvia a vyhnalo infláciu na najvyššiu úroveň za celé desaťročia, keďže ceny od potravín až po benzín prudko stúpajú.
Vlády sú pod tlakom, aby pripravili plány na možné výpadky prúdu túto zimu v niektorých európskych krajinách. Produkcia elektriny z jadra vo Francúzsku, ktorá je tradične „chrbticou“ jeho energetického systému, zostáva najnižšia za uplynulé desaťročia pre nízke hladiny riek, keďže voda sa používa na chladenie reaktorov. Aj produkcia vodných elektrární v niektorých krajinách je na niekoľkoročných minimách.
Cena referenčného európskeho kontraktu na dodávku plynu na budúci mesiac sa na burze v Amsterdame v utorok na začiatku obchodovania zvýšila až o 6,5 %. To bol najväčší nárast v priebehu dňa od začiatku marca.