Cena elektriny na Slovensku opäť láme rekordy, prekročila už 500 eur za MWh. Zdražela 6-násobne

Zdražovanie elektrickej energie pokračuje extrémne rýchlo. Na pražskej burze PXE sa v pondelok (15. 8.) elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala za 504 eur za megawatthodinu (MWh), keď psychologickú hranicu 400 eur/MWh prelomila iba 1. augusta. Pred rokom sa pritom elektrina obchodovala za cenu približne 70 eur/MWh. Rekordné ceny zaznamenali napríklad aj v Nemecku či Maďarsku.

16.08.2022 11:24
Richard Sulík, Karol Galek, Foto:
cena energií,elektrina, cena energie,
debata (45)

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 3,2 % na 475 eur za MWh. To je takmer šesťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len počas uplynulých dvoch mesiacov sa cena zdvojnásobila.

Richard Sulík Čítajte viac Najhorší scenár: Elektrina a plyn zdražejú o stovky eur. Očakáva sa rozhodnutie, Sulík čaká na podpis komisie

Na pražskej burze zaznamenali podobnú cenu, ako má Slovensko, aj s dodávkou pre Maďarsko či Rumunsko, pre Česko sa cena pohybuje na úrovni Nemecka.

Príčinou zdražovania elektriny sú obavy, či sa v Európe počas budúcej zimy vyrobí dostatok elektriny, keďže krajiny v regióne zápasia s nedostatkom dodávok plynu spôsobeným ruskou inváziou na Ukrajine. Ďalším faktorom sú výpadky atómových kapacít vo Francúzsku, čo obmedzuje možnosti exportu francúzskej elektriny v najbližších mesiacoch, rovnako ako vysoké teploty a sucho na kontinente. V raste pokračovali aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame stúpol až o 3,9 %.

Referenčná cena elektriny v Európe v utorok opäť vzrástla, už piaty obchodný deň v rade. A dosiahla nový rekord, keďže sa neobjavili žiadne náznaky spomalenia rastu cien zemného plynu. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze European Energy Exchange sa v utorok na začiatku obchodovania zvýšila o 2,7 % na 490 eur za megawatthodinu. Cena kontraktu sa od júna viac ako zdvojnásobila. To viedlo k nárastu cien pre spotrebiteľov aj priemyselné odvetvia a vyhnalo infláciu na najvyššiu úroveň za celé desaťročia, keďže ceny od potravín až po benzín prudko stúpajú.

Vlády sú pod tlakom, aby pripravili plány na možné výpadky prúdu túto zimu v niektorých európskych krajinách. Produkcia elektriny z jadra vo Francúzsku, ktorá je tradične „chrbticou“ jeho energetického systému, zostáva najnižšia za uplynulé desaťročia pre nízke hladiny riek, keďže voda sa používa na chladenie reaktorov. Aj produkcia vodných elektrární v niektorých krajinách je na niekoľkoročných minimách.

Cena referenčného európskeho kontraktu na dodávku plynu na budúci mesiac sa na burze v Amsterdame v utorok na začiatku obchodovania zvýšila až o 6,5 %. To bol najväčší nárast v priebehu dňa od začiatku marca.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #zdražovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy