Nemecko zavedie od októbra poplatok za plyn. Priemernú domácnosť to vyjde na takmer 500 eur ročne

Nemecko zavedie od októbra poplatok za plyn vo výške 2,419 centa za kilowatthodinu (kWh), aby pomohlo dovozcom, ktorí zápasia so stúpajúcimi nákladmi pre zníženie dodávok ruského plynu. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

15.08.2022 13:57
Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (105)

Pre priemernú štvorčlennú rodinu to predstavuje ďalšie náklady vo výške približne 480 eur ročne.

Vysoké ceny energií sa stali dominantnou politickou témou v najväčšej európskej ekonomike, keďže životné náklady prudko rastú, čiastočne v dôsledku vojny na Ukrajine.

Richard Sulík Čítajte viac Teplá voda na prídel a kúrenie na 17 stupňov, štáty sa pripravujú na krízu. Obmedzovať ľudí je extrém, reaguje Sulík

Poplatok stanovil tzv. manažér trhovej oblasti pre Nemecko, Trading Hub Europe, orgán zriadený rôznymi distribútormi plynu v krajine.

Poplatok má pomôcť dovozcom plynu, ktorí musia nakupovať drahší plyn od dodávateľov mimo Ruska a zápasia tak s obrovskými stratami.

Poplatok formálne nadobudne účinnosť od 1. októbra, no očakáva sa, že bude mať vplyv na účty za plyn až v novembri alebo decembri v súvislosti s nariadeniami, ktoré chránia spotrebiteľov pred zmenami cien.

105 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #plyn #dodávky