Takmer 40 miliónov za deň. Ropné tankery majú najvyššie príjmy za celé desaťročia

Ropné tankery v termináli ropného skladu Sinopec Yaogang v čínskej provincii Ťiang-su zarábali v uplynulých 14 týždňoch viac ako 38.891,589 eur denne. To je výkon, ktorý nebol zaznamenaný od začiatku zberania týchto údajov v roku 1997. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

15.08.2022 08:27
debata (6)

Tankery, ktoré prevážajú všetko, od ropy po naftu a benzín, zažívajú najlepšie obdobie za najmenej 25 rokov vďaka silnému dopytu po palivách po ruskej invázii na Ukrajinu.

Vpád ruských síl na Ukrajinu koncom februára spôsobil tento rok prudký nárast cien ropy. A hoci ceny ropy začali klesať pre obavy z recesie, palivové tankery zatiaľ ťažia z mimoriadne napätej situácie na trhoch s rafinovanými produktmi. Analytici upozorňujú, že ďalšie obmedzenie tokov ropy z Ruska povedie k ešte väčšiemu zdraženiu komodity a jej derivátov a tiež poplatkov za prepravu v závere roka.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Čítajte viac Pre chybu bankového úradníka bolo Slovensko na päť dní odrezané od ruskej ropy

Sankcie Európskej únie (EÚ) na dodávky ropy z Ruska majú totiž vstúpiť do platnosti koncom roka. To pravdepodobne ešte zvýši napätie na trhu, čo sa premietne do cien.

Prudko rastúci trh sa neobmedzuje len na tankery s ropnými produktmi. Po viac ako 18 mesiacoch stratového podnikania v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu neustále rastie aj počet prepravcov ropy. Zvýšený globálny dopyt po rafinérskych produktoch a znížená kapacita rafinácie vyvolali prudký nárast vývozu po mori.

Igor Matovič Čítajte viac Špičkový analytik buchol dverami u Matoviča. Okamžite sa mu ozvala Čaputová, zverejnil jej sms

Dopravca Scorpio Tankers Inc so sídlom v Monaku vykázal minulý mesiac svoj vôbec najväčší kvartálny zisk. Niekoľkí ďalší prepravcovia majú oznámiť zárobky koncom tohto mesiaca. Podľa analytikov spoločnosti Pareto Securities, to „nebude nič v porovnaní s tým, čo je pred nami“.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #tanker
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy