Alternatíva zatiaľ nie je, tvrdí Sulík o jadrovom palive z Ruska. Prezradil, ako je to s lacnou elektrinou

Podľa ministra hospodárstva ho momentálna môže kupovať iba v Rusku.

08.08.2022 11:40 , aktualizované: 12:59
Richard Sulík Foto: ,
Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík
debata (41)

Slovensko má nateraz dostatok paliva pre jadrové elektrárne. Na dnešnej tlačovej besede to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Video

„Paliva je dosť ďaleko, ďaleko do budúceho roka," vyhlásil. Ako dodal, momentálne nemáme možnosť kupovať palivo inde ako v Rusku. Produkty ďalších dvoch svetových výrobcov totiž Slovensko používať nemôže. „Momentálne takého niečo v ponuke nemajú, robí sa na tom horúčkovito. My sa snažíme mať dostatočne veľa zásob," zhodnotil.

sulík Čítajte viac Sulík: Prišlo palivo, je to v suchu. Na Slovensko dorazilo ďalšie jadrové palivo z Ruska

Dohoda o lacnej elektirne

Dohoda so Slovenskými elektrárňami týkajúca sa cien elektriny sa už pretavila do finálnej zmluvy. Slovensko už podalo notifikáciu do Bruselu, keďže ešte je potrebné jej odobrenie zo strany EÚ. Skonštatoval to Richard Sulík s tým, že vyjadrenie Únie očakáva v novembri.

„Máme finálny text, na ktorom sme dohodnutí,“ deklaroval Sulík. Zmluva však ešte musí prejsť v Bruseli. Predpokladá, že vyjadrenie EÚ príde v novembri. „Keď bude s notifikáciou súhlasiť, podpíšeme zmluvu, ktorú už máme dnes ‚vyštrnganú‘, od januára je elektrina pre domácnosti tak, ako sme sľúbili,“ priblížil minister. Zároveň však dodal, že majú pripravený aj plán B a počítajú aj s možnosťou, že zmluva notifikovaná nebude.

Zmena vo vyhláške

V prípade plynu poznamenal, že platí to, čo avizoval. Tí, ktorí uzatvoria štvorročnú zmluvu, by teda mali mať síce nárast ceny, nie však taký drastický ako v prípade, že by zmluva nebola uzavretá. Skonštatoval, že plyn už je zazmluvnený, ale je potrebné spraviť ešte jednu zmenu vo vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a až potom vie SPP uzatvárať tieto zmluvy. „Všetko platí, ale tie zmluvy bude možné začať uzatvárať až o niečo neskôr,“ poznamenal. Pred časom totiž deklaroval, že ich bude možné uzatvárať už od augusta.

Ministerstvo hospodárstva ešte v júni uviedlo, že zmluva so Slovenskými elektrárňami má domácnostiam zabezpečiť v nasledujúcich dvoch rokoch rovnaké ceny elektriny, aké sú v súčasnosti. Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) by však mala byť obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #palivo #jadrové elektrárne