Horúčavy robia vrásky na čele energetikom. Atómky vo Francúzsku pracujú v obmedzenom režime. Ako to zvládajú tie naše?

Zásoby vody pre všetkých šesť jadrových blokov sú dostatočné, konštatovali Slovenské elektrárne.

28.07.2022 11:23
Jaslovské Bohunice elektráreň Foto:
Elektráreň Jaslovské Bohunice
debata

Letné horúčavy neohrozili chod našich jadrových elektrární v Bohuniciach či v Mochovciach. „V doterajšej prevádzke Mochoviec ani Bohuníc sme nezaznamenali obmedzenie pre dodávku vody. Zásoby vody pre všetkých šesť blokov (štyri prevádzkované a dva dokončované v Mochovciach) sú dostatočné,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú jadrové bloky.

Slovenský dominantný výrobca elektriny nezaznamenal v atómkach ani žiaden problém s prenosom elektrickej energie pre extrémne horúčavy. „Vysokovýkonové transformátory majú samostatné chladenie na princípe olejovej náplne chladenej nútenou cirkuláciou vzduchu a pracujú bez problémov,“ konštatoval najväčší slovenský výrobca elektriny.

SR Bratislava schôdza zasadnutie Sulik Čítajte viac Máme dosť plynu? Sulík hovorí áno, analytici: Udrie zima a bude sa regulovať

Vlna horúčav už vplýva na výrobu elektriny naprieč Európou. Pre vysoké teploty a nízku hladinu vody vodné elektrárne a jadrové elektrárne chladené prietokom rieky vo Francúzsku, Belgicku či Švajčiarsku pracujú v obmedzenom režime.

Vysoké teploty už neraz spôsobili vrásky na čelách energetikov. Bloky pre horúčavy už v minulosti odpájali Francúzi (2018), na nižší výkon išli v maďarskej jadrovej elektrárni Paks. „V oboch prípadoch mali problém jadrové elektrárne chladené prietočným chladením, kedy sa voda využitá na chladenie vracia naspäť do rieky. Bolo potrebné obmedziť vypúšťanie zohriatej vody do rieky, aby neboli ohrozené živočíchy a rastliny, ktoré v nej žijú,“ uzavreli Slovenské elektrárne.

debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #atómové elektrárne
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy