Škrty pre priemysel a školské prázdniny. Analytik načrtol scenáre počas zimy pre regulácie dodávok plynu

Pokiaľ Rusko výrazne zníži alebo dokonca preruší dodávky plynu do Európy, budú opatrenia navrhnuté Európskou komisiou (EK) vrátane 15 percent zníženia spotreby absolútne nevyhnutné, uviedol pre TASR energetický expert Karel Hirman. Navrhovaná miera úspor podľa neho vychádza z predpokladaného zastavenia dodávok cez baltský plynovod Nord Stream 1 a zároveň aj cez Ukrajinu.

21.07.2022 10:14
LNG terminal zemny plyn Foto:
Nakladacie stanice na LNG plyn pre kamióny.
debata (4)

„Veľmi bude záležať od toho, aká bude nakoniec zima, aké budú mrazy a aká bude dlhá. Kľúčové bude aj udržanie maximálnych dodávok LNG alebo potrubného plynu z Nórska, Alžírska či Azerbajdžanu, aby tu nenastali z akéhokoľvek dôvodu neočakávané problémy,“ upozornil Hirman. Dôležité podľa analytika bude aj to, či a ako sa prejaví očakávaná hospodárska kríza a prípadná recesia, čo by malo veľký vplyv na spotrebu v priemysle a celom sektore biznisu. „Nuž, a tiež bude dôležité, ako sa nakoniec zachová samotný Putin,“ upozornil Hirman.

Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Čítajte viac Očakáva sa stav plynovej núdze. Obmedzte spotrebu plynu, navrhuje Európska komisia krajinám EÚ

Napriek obavám politikov a očakávaniam analytikov ruský Gazprom po desaťdňovej plánovanej odstávke vo štvrtok obnovil dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda však upozornil, že Rusku vyhovuje súčasná neistota na trhu s plynom, ktorá zvyšuje jeho ceny. „Rozhodne sa nedá vylúčiť, že si Kremeľ nájde ďalšie dôvody, ktorými by vysvetľoval, prečo nemôže posielať viac plynu,“ myslí si Kovanda. Vplyv vojny na Ukrajine a sankcií zvýšili ceny plynu na takú úroveň, že Gazprom splnil svoj ročný finančný plán za päť mesiacov. To podľa Kovandu Rusku umožňuje v nasledujúcich mesiacoch dodávky do Európy potenciálne opäť priškrtiť.

Samotné úspory a ďalšie navrhované opatrenia EK však na plynulé zásobovanie všetkých odberateľov plynom by v takom prípade podľa Hirmana nemuseli stačiť. „Buďme však realisti a musíme predpokladať, že aspoň po nejakú časť zimy bude nutné prikročiť aj k regulácii dodávok pre veľkých priemyselných odberateľov či k vyhláseniu mimoriadnych prázdnin na školách tak, ako sme to museli urobiť v januári 2009 alebo počas tzv. uhoľných prázdnin v ČSSR v januári – februári 1979,“ dodal.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #EK #dodávky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy