Obnovenie dodávok ruského plynu je otázkou. Putin signalizoval, že môže prísť k ďalším obmedzeniam

Ruský koncern Gazprom v stredu uviedol, že stále od Siemensu nedostal dokumentáciu potrebnú pre opätovnú inštaláciu turbíny pre kľúčový plynovod Nord Stream 1.

20.07.2022 13:49
Konštruktér pri jednom z potrubí určenom pre... Foto:
Ilustračná fotka.
debata

Kremľom kontrolovaný Gazprom v júni znížil dodávky plynu cez Nord Stream 1 na 40 percent jeho kapacity. Ako dôvod vtedy uvádzal, že sa po údržbe nevrátila turbína, ktorú firma Siemens Energy servisovala v Kanade. Gazprom uviedol, že návrat turbíny rovnako ako veľká údržba ďalších zariadení má priamy vplyv na bezpečnú prevádzku plynovodu.

Aktuálne sú dodávky cez Nord Stream 1 pre plánovanú údržbu zastavené. Tá by sa mala skončiť vo štvrtok (21. 7.). Európski politici však nepočítajú s tým, že Rusko obnoví dodávky cez plynovod napriek tomu, že Kanada už počas víkendu poslala spomínanú turbínu do Nemecka lietadlom. Do Ruska by sa mala dostať okolo 24. júla.

Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Čítajte viac Očakáva sa stav plynovej núdze. Obmedzte spotrebu plynu, navrhuje Európska komisia krajinám EÚ

„Pravdepodobným scenárom je úplné zastavenie ruského plynu,“ uviedla v stredu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Ruský prezident Vladimir Putin síce v stredu uviedol, že Gazprom podľa plánu obnoví dodávky cez Nord Stream 1. Zároveň však signalizoval, že môže prísť k ďalším obmedzeniam dodávok.

Podľa Siemens Energy je údržba turbín v normálnej situácii rutinnou záležitosťou.

debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Nord Stream 1