Nemci očakávajú najhoršie. Rusi môžu vypnúť plyn už budúci mesiac

Nemecký vicekancelár Robert Habeck má podozrenie, že Rusko nemusí obnoviť dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 po plánovanej údržbe v júli. To skomplikuje vyhliadky na túto zimu.

30.06.2022 15:17
Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (103)

Rusko tento mesiac obmedzilo toky plynu do Nemecka, Talianska, Rakúska, Českej republiky a na Slovensko. Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa pritom snažia do zimy naplniť skladovacie zásobníky plynom, ktorý sa využíva na výrobu elektriny, v energetike a na vykurovanie domácností.

Ruský štátny energetický gigant Gazprom pripísal zníženie dodávok cez Nord Stream 1, ktorý vedie po dne Baltického mora z Ruska do Nemecka, technickým problémom. Tvrdí, že zariadenie plynovodu, ktoré v rámci údržby išlo na renováciu do Kanady, tam uviazlo pre sankcie Západu proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu. Nemeckí lídri toto vysvetlenie odmietli a označili redukciu dodávok za politický krok.

Lilium 2 Čítajte viac Slováci uzavreli dohodu, môžu dodávať batérie pre prvé elektrické lietadlo s nulovými emisiami

Habeck, ktorý je tiež nemeckým ministrom hospodárstva a klímy a je zodpovedný za energetiku, uviedol, že „blokáda“ plynovodu je možná od 11. júla, keď sa má začať pravidelná údržba. V predchádzajúcich letách si tieto práce vyžiadali zatvorenie potrubia na približne 10 dní, pripomenul.

„Ale vzhľadom na vzorec, ktorý sme videli, by nebolo také veľmi prekvapivé, keby sa našiel nejaký malý technický detail a potom povedali, že to nemôžu znova zapnúť, a že niečo našli počas údržby,“ povedal Habeck na fóre organizovanom novinami Sueddeutsche Zeitung.

„Situácia je určite napätá,“ vyhlásil a zdôraznil dôležitosť naplnenia zásobníkov a sprevádzkovanie terminálov na skvapalnený zemný plyn.

Nemecko v súčasnosti pokračuje v plnení zásobníkov plynom, aj keď približne polovičným tempom ako pred znížením dodávok cez Nord Stream 1, uviedol Habeck.

Pred týždňom Habeck aktivoval druhú fázu nemeckého trojstupňového núdzového plánu pre dodávky zemného plynu a varoval, že najväčšia európska ekonomika čelí „kríze“ a jej ciele v oblasti naplnenia zásobníkov pred zimou sú ohrozené.

103 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy