Atómka v Jaslovských Bohuniciach má problém. Pre chyby mešká jej vyraďovanie

Štát nie je dostatočne pripravený na vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky. Po kontrole v Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) to konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

24.06.2022 10:57
Jaslovské Bohunice elektráreň Foto:
Elektráreň Jaslovské Bohunice
debata (2)

Najzávažnejšie kontrolné zistenia sa podľa úradu týkajú nefunkčného vnútorného kontrolného systému, pasivity dozornej rady spoločnosti, nesplnenia termínu vyradenia jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do roku 2027 a významných rizík spojených s financovaním z národných zdrojov v budúcich desaťročiach.

„Na druhej strane pozitívom je fakt, že súčasné vedenie spoločnosti už počas výkonu auditu prijímalo opatrenia posilňujúce všetky úrovne vnútornej kontroly,“ dodal NKÚ.

Kontrolóri preverili vo firme JAVYS šesť projektov vyraďovania. Z toho štyri boli ukončené a implementované prostredníctvom Európskej banky pre obnovu a rozvoj a dva aktívne, ktoré implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

tankovanie benzin nafta rajka Čítajte viac MOLu dochádzajú palivá. Zavádza nové tvrdé limity na čerpačkách

Najkritickejšia situácia je podľa kontrolórov pri implementácii záverečného projektu vyraďovania s názvom „Dekontaminácia a demolácia budov jadrovej elektrárne V1 a uvedenie areálu do pôvodného stavu“. Ide o finančne najväčší projekt vyraďovania, ktorý vznikol spojením troch projektov s celkovým odhadovaným rozpočtom 186,527 mil. eur. „Realizácii projektu bráni verejné obstarávanie. Ani po takmer roku a pol od jeho zverejnenia nedošlo k výberu úspešného uchádzača,“ dodal NKÚ.

Termíny na predkladanie žiadosti o účasť boli zmenené štyrikrát, a to najmä pre námietky a využívanie inštitútu vysvetľovania. „Míľniky verejného obstarávania, ktoré si spoločnosť JAVYS naplánovala vo svojom harmonograme, neboli dodržané. Preto konštatujeme, že splnenie termínu ukončenia procesu vyraďovania do konca roku 2027 je významne ohrozené,“ zdôraznil NKÚ s tým, že v prípade zlyhania tohto projektu musí JAVYS počítať s rizikom čiastočných alebo úplných finančných korekcií, ktoré bude musieť znášať Slovenská republika.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #atómová elektráreň #jadro #energetika