Prísnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu pred zimou, odobril ich Europarlament

Európsky parlament (EP) v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine schválil nariadenie, ktorého cieľom je urýchliť napĺňanie zásobníkov zemného plynu pred zimou a zaistiť tak bezpečnosť dodávok. Predpis vo štvrtok prešiel v europarlamente pomerom hlasov 490 za, 47 proti a 55 sa zdržalo hlasovania. EP o tom informuje v tlačovej správe.

23.06.2022 15:05
Rusko Gazprom Poľsko plyn dodávky uarus Foto: ,
Muž chytá ryby pred mrakodrapom Lachta Centrum, v ktorom sídli spoločnosť Gazprom v Petrohrade.
debata (4)

Na základe predpisu, ktorý už schválili ministri členských štátov Európskej únie (EÚ), majú členské krajiny povinnosť naplniť do 1. novembra 2022 zásobníky plynu minimálne na 80 percent, spolu s prevádzkovateľmi zásobníkov by sa však mali usilovať o ich naplnenie na 85 percent. Pre nasledujúce roky sa minimálna úroveň rezerv navýši na 90 percent s cieľom ochrániť Európanov pred možným prerušením dodávok. Nariadenie tiež zdôrazňuje, aby členské štáty odoberali plyn z rôznych zdrojov a posilnili opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti.

Okrem zmieneného ustanovuje zásobníky plynu za súčasť kritickej infraštruktúry. Všetci prevádzkovatelia zásobníkov budú musieť povinne podstúpiť proces certifikácie. Cieľom tohto kroku je predísť rizikám spojeným s možným vonkajším zasahovaním. Prevádzkovatelia, ktorí certifikáciu nezískajú, sa budú musieť vzdať vlastníctva alebo kontroly nad zásobníkmi plynu v EÚ.

Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Čítajte viac Nemecko vyhlásilo stav výstrahy. Dôvodom sú problémy s dodávkami plynu

Parlament tiež informoval, že najneskôr v auguste 2022 Európska komisia zverejní usmernenie o spoločnom nákupe plynu. Takýto nákup môže dobrovoľne iniciovať skupina dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ.

Finálne znenie nového predpisu musí ešte formálne schváliť Rada EÚ. Do platnosti vstúpi zverejnením v Úradnom vestníku EÚ.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #plyn #zásobník #plnenie