Pokračovanie článku: Slovensko našlo nové ložiská plynu. Koľko ho vieme vyťažiť a kde sa ukrýva?

Ďalšie ložiská sú na východe a Záhorí

Spotreba plynu na Slovensku v posledných rokoch rastie. Zatiaľ čo v roku 2018 bola podľa Eurostatu ročná spotreba na úrovni 4,5 miliardy metrov kubických, tak v roku 2020 to už bolo tesne pod piatimi miliardami. Vlani spotreba plynu vyskočila o vyše pol miliardy až na celkových 5,5 miliardy metrov kubických. Dôvodom bolo aj chladné počasie počas jarných mesiacov. Minulý rok v apríli dokonca spotreba vyskočila až na dvojnásobok v porovnaní s mesačným priemerom medzi rokmi 2014 až 2021. Úroveň domácej ťažby zemného plynu dosahuje len 50 miliónov metrov kubických ročne, čo znamená, že takmer 99 percent spotreby zemného plynu sa musí doviezť zo zahraničia. V prípade Slovenska je to dovoz plynu z Ruska, od ktorého sme na vyše 80 percent závislí.

Nedávno 80 miliónov metrov kubických zemného plynu pre Slovensko doviezol tanker do terminálu na chorvátskom ostrove Krk. Pre lepšiu predstavu, jeden transport tankerom zabezpečil viac plynu, než celoročná domáca ťažba.

Ak by sme využili ložiská, ktoré sú na Slovensku, zo súčasných 50 miliónov by sme sa vedeli dostať až na úroveň 500 miliónov metrov kubických. Na to, aby sme sa k tomuto cieľu dostali, sú potrebné nové vrty v lokalitách, kde sa plyn pod zemou ukrýva. Za vhodné miesta na ťažbu považuje Nafta okrem okolia Trnavy aj oblasti na Záhorí a východe krajiny.

Problém pri zvýšení ťažby plynu na Slovensku je podľa Štecovej v tom, že schvaľovacie procesy „napádajú a blokujú aktivisti“. Riaditeľ občianskeho združenia Chceme zdravú krajinu Michal Daniška oponuje a bráni aktívnu participáciu miestnych obyvateľov do takýchto rozhodovacích procesov. Ochraňujú tým podľa neho životné prostredie, svoje vlastnícke práva, transparentnosť či dodržiavanie zákonov.

© Autorské práva vyhradené

94 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #plyn #tažba