Pripravujte sa! Firmy ešte nepocítili tvrdý dopad cien energií, varuje odborník

Hoci náklady na energie sú už na historických maximách, väčšina podnikov na Slovensku to pocíti až nasledujúci rok. Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS sa obáva, že pre mnohé z nich to môže byť likvidačné.

04.06.2022 10:00
debata (11)

„Priemysel sa musí pustiť do úsporných opatrení už dnes,“ upozornil Kolimár. Podniky podľa neho ešte nepociťujú dosah zvýšených cien energií v plnej sile, pretože tie sa nakupujú na rok dopredu. „Energie, ktoré dnes priemysel odoberá, nakúpil ešte v prvej polovici roka 2021, keď boli ceny z dnešného pohľadu nízke. Kondíciu slovenského priemyslu preto skutočne preverí až rok 2023. Terajšie problémy sú len začiatok,“ očakáva Kolimár.

Ťažkosti budú mať najmä podniky, kde energie tvoria väčšinu prevádzkových nákladov. Kým v prípade automobilového priemyslu je to 10 až 20 %, oceliarne, chemické závody, sklárne či hlinikárne spotrebujú pri výrobe niekoľkonásobne viac elektriny a súčasné ceny pre nich môžu byť likvidačné.

Existujú však možnosti, ako vplyv skokového nárastu cien elektriny až o 400 % aspoň čiastočne zmierniť. Väčší odberatelia by si podľa energetického audítora mali nákup energií rozložiť na viaceré tranže, čím dosiahnu priemernú, trhovú cenu. Čakanie odberateľov na okamih, keď bude cena energie nízka, nie je podľa odborníka dobrá stratégia. „Aj minulý rok mnohí špekulovali a nakoniec dnes majú energie za najvyššie ceny. Nákup energií nie je lotéria, ale zabezpečenie komodity nevyhnutnej na výrobný proces,“ dodal.

Slovenský priemysel na budúci rok podľa Kolimára výrazne pocíti aj dôsledky toho, že pološtátne distribučné spoločnosti dlhodobo blokovali pripájanie nových zelených zdrojov do distribučnej siete. Slovenský priemysel preto nemá výhodu, ktorú využívajú mnohé podniky v zahraničí. Tie si vedia časť elektriny vyrobiť samy – najmä fotovoltikou alebo kogeneráciou, teda výrobou elektriny popri výrobe tepla. Vďaka tomu sú o niečo menej závislé od trhových cien.

Náš priemysel potrebuje dobehnúť zameškaný rozvoj v dvoch oblastiach, a to v znižovaní spotreby a vo vlastnej výrobe elektriny. O úsporné opatrenia majú teraz podniky veľký záujem. Preverujú si napríklad možnosti výstavby, pripojenia do sústavy a následnej prevádzky fotovoltiky. „Ak namiesto zelenej energie plánovali investovať do plynových technológií, radíme im momentálne túto investíciu odložiť,“ hovorí Kolimár.

Zelené zdroje sú podľa energetického audítora v priemyselných podnikoch žiaduce a potrebné, ale sú a budú len doplnkom, pretože nedokážu pokryť nároky spotreby priemyslu. „Ten sa nevyhnutne bude musieť vybrať cestou diverzifikácie zdrojov energie – v ideálnom prípade nejakú nakupovať a nejakú mať z vlastných kapacít,“ dodal Kolimár.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #energetika #ceny energií