Putin zastavuje dodávky plynu do ďalšej európskej krajiny

Firma odmietla prijať požiadavky Moskvy a platiť za plyn v rubľoch.

31.05.2022 09:53
Plyn Foto: ,
Ilustračná fotka.
debata (82)

Holandská plynárenská spoločnosť GasTerra nebude od 31. mája dostávať zemný plyn od ruského energetického giganta Gazprom. Stane sa tak po tom, čo firma odmietla prijať požiadavky Moskvy a platiť za plyn v rubľoch. Informuje o tom spravodajský portál SkyNews s odvolaním sa na vyhlásenia oboch spoločností.

GasTerra, ktorá kupuje zemný plyn a obchoduje s ním v mene holandskej vlády, uviedla, že dve miliardy kubických metrov, ktoré očakávala od Gazpromu do októbra, zakontraktovala inde. Firma sa podľa svojho vyhlásenia rozhodla neprijať ruský systém, ktorý zahŕňa zriadenie účtov, na ktoré by posielala platby v eurách a tie by následne prekonvertovali na ruble, pretože by tým porušila sankcie Európskej únie. Takáto platobná cesta by podľa GasTerra tiež predstavovala príliš veľa finančných a prevádzkových ri­zík.

Putin Čítajte viac Embargo na ruskú ropu dostalo zelenú. Odkiaľ Slovensko zoženie ropu a stúpnu ceny na čerpačkách? (odpovede)

„Rozumieme rozhodnutiu GasTerra nesúhlasiť s jednostranne uloženými platobnými podmienkami Gazpromu. Toto rozhodnutie nebude mať žiadne dôsledky na fyzickú dodávku plynu do holandských domácností,“ vyjadril sa holandský premiér energetiky Rob Jetten.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #dodávky