Embargo na ruskú ropu dostalo zelenú. Odkiaľ Slovensko zoženie ropu a stúpnu ceny na čerpačkách? (odpovede)

Európski lídri sa dohodli na podmienkach zákazu dovozu ruskej ropy. Embargo sa dotkne viac ako dvoch tretín ropy z Ruska a platiť by mohlo už od začiatku roka 2023.

31.05.2022 09:43 , aktualizované: 16:06
Putin Foto: ,
debata (64)

Zákaz dovozu ruskej ropy sa bude týkať len tankerov, ropovod Družba dostane časovo obmedzenú výnimku. Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej kompromisná dohoda do konca roka zníži dovoz ropy z Ruska do EÚ o približne 90 percent. Cieľom embarga je, aby Putinov režim nemal zdroje na financovanie vojnovej mašinérie.

Zákaz dovozu ruskej ropy je súčasťou už šiesteho sankčného balíka namiereného na Ruska v dôsledku jeho agresie na Ukrajinu. Takmer mesiac sa lídri nevedeli zhodnúť na jeho podobe. Dohoda stála napríklad na postoji Maďarska, ktoré nesúhlasilo s podmienkami embarga na ruskú ropu. Slovenský premiér Eduard Heger v tejto súvislosti ocenil, že sa podarilo „dostať na palubu“ aj maďarského premiéra Viktora Orbána.

VIDEO: Pozrite si atmosféru na mimoriadnom summite EÚ:

Video

Kompromisná dohoda tak zakazuje dovoz ruskej ropy tankermi po mori, ale umožňuje jej dodávky ropovodom. Vnútrozemské štáty ako Maďarsko, ale aj Slovensko a Česko, tak budú aj naďalej dodávať ruskú ropu pre svoje ekonomiky.

Denník Pravda v tejto súvislosti pripravil sériu otázok a odpovedí:

Bude k nám prúdiť ropa cez ropovod Družba?

Ropovod Družba má severnú a južnú vetvu. Cez tú severnú prúdi ropa z Ruska cez Bielorusko do Poľska ďalej do Nemecka. Únia počíta s individuálnymi záväzkami Poľska a Nemecka zastaviť odber, ktorý k nim prúdi práve z tejto vetvy ropovodu. Na druhej strane južná vetva k nám prináša ropu z Ruska cez Ukrajinu a putuje cez naše územie ďalej do Česka. Južná vetva, ktorá má byť vďaka výnimke v prevádzke aj po začiatku platnosti embarga, prepravuje približne desatinu celkového ruského vývozu ropy do EÚ.

Ropa touto cestou prúdi na Slovensko, do Česka a Maďarska. Tieto krajiny budú mať výnimku a budú teda ako jediné v EÚ môcť naďalej dovážať ruskú ropu aj po 2023. Budú tak môcť robiť až do vtedy, kým sa nájde uspokojivé riešenie, ako by mohli ruskú ropu nahradiť. Výnimku dostalo aj Bulharsko, ktoré má dlhší čas na odstrihnutie sa od ruskej ropy a bude ju môcť dovážať tankermi. Chorvátsko dostalo taktiež výnimku.

Ako sa to dotkne Slovenska?

Výsledok rokovaní je podľa premiéra Eduarda Hegera dobrou správou pre Slovensko. „Rokovali sme o sankciách na ruskú ropu a požiadavky Slovenska boli akceptované. To znamená, že Slovensko bude môcť využívať ruskú ropu až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu,“ uviedol.

Heger v tejto súvislosti ocenil, že sa podarilo „dostať na palubu“ aj maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorým mal osobitné bilaterálne stretnutie k tejto otázke v pondelok tesne pred začatím bruselského samitu. Orbán pritom po príchode do Bruselu naznačil, že ku kompromisu o embargu na ruskú ropu je ešte ďaleko.

„Európska únia ostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité,“ odkázal Heger v závere svojho príhovoru pre médiá.

Prečo sa zamerali práve na ropu?

Únia sa zamerala na kľúčový zdroj príjmu ruskej štátnej pokladnice, teda peňazí za dodávky energetických nosičov. Príjmy Ruska z predaja ropy a plynu dosiahli vlani vyše 104 miliárd eur. Vďaka vysokým cenám prekonali pôvodné plány Moskvy o 51,3 percent.

Najväčším dovozcom energetických surovín z Ruska je Nemecko, na ktoré pripadá dovoz za 9,1 miliardy eur, ďalej Taliansko (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Holandsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francúzsko (3,8 miliardy eur).

Kto sú víťazi a kto porazení ropného embarga?

Český ekonóm Lukáš Kovanda informuje, že Kremeľ len v dôsledku embarga na ropu vyvážanú do EÚ po mori príde ročne o zhruba 9,3 miliardy eur, pretože bude musieť danú ropu predávať lacnejšie – až o 34 dolárov na barel – v Ázii, krajinám ako India alebo Čína. Tie sú tak podľa Kovandu víťazmi situácie.

„Zatiaľ čo EÚ sa bude musieť zmieriť s vysokými cenami ropy a pohonných hmôt a Rusko s citeľným poklesom ropných príjmov, India, Čína a ďalšie ázijské krajiny budú ruskú ropu nakupovať v historicky rekordnej zľave,“ píše vo svojom komentári Kovanda.

Embargo bude podľa rakúskeho kancelára Karla Nehammera bolestivé pre členské štáty aj pre Moskvu. Treba byť však podľa neho realistickí. "Bolesť, ktorú cítime my, je nič v porovnaní s tým, čo musia vydržať Ukrajinci,“ povedal.

Ako to ovplyvnilo ceny ropy?

Ceny ropy v reakcii na embrago vyskočili. Ľahká americká ropa si v utorok ráno v elektronickom obchodovaní na newyorskej komoditnej burze pripísala 2,77 dolára a jej cena sa zvýšila na úroveň 117,84 dolára za barel. Počas dňa klesla na 115 dolárov za barel.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v utorok ráno tiež zdražela, a to o 76 centov na 118,38 dolára za barel. Počas dňa miern klesla na 116,42 dolára z abarel.

Zvýšenie cien ropy sa môže odrkadliť na čerpacích staniciach v cenách pohonných hmôt. Na slovenských pumpách sa cena 95-oktánového benzínu blíži k ďalšej symbolickej hranici – 1,9 eura za liter.

Máme ja iné alternatívne trasy?

Dobrou správou pre Slovensko je skutočnosť, že Chorvátsko je pripravené rozšíriť kapacitu jadranského ropovodu, aby mohlo zásobovať Maďarsko a Slovensko v prípade prerušenia dodávok ropovodom Družba z Ruska. Oznámil to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Ide o ropovod Adria, ktorý začína na chorvátskom prístave Omišalj, pokračuje cez Chorvátsko a Maďarsko a vstupuje na Slovensko pri meste Šahy. Práve prostredníctvom tohto ropovodu môžeme hľadať alternatívy voči ruskej rope.

© Autorské práva vyhradené

64 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko #embargo