Dohoda na embargu ruskej ropy už o niekoľko dní, tvrdia Nemci. Už len pár štátov sa podobá Maďarsku

Dohoda o embargu na ruskú ropu v Európskej únii (EÚ) by sa mohla dosiahnuť "v priebehu niekoľkých dní". Vyhlásil to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck pre verejnoprávnu televíziu ZDF v pondelok (23. 5.) večer, zatiaľ čo sa blok snaží dosiahnuť konsenzus v tejto otázke. Pridala sa k nemu aj šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ktorá dúfa, že sa dohoda uzavrie čoskoro.

, 24.05.2022 10:28
Robert Habeck Foto: ,
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck
debata (33)

„Zostáva len niekoľko štátov, ktoré majú problémy, predovšetkým Maďarsko,“ povedal Habeck. „Myslím si, že v priebehu niekoľkých dní dosiahneme prelom,“ dodal s tým, že diskusie „pokračujú“ a embargo na ruskú ropu za jeho inváziu na Ukrajinu je podľa neho „na dosah“.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič musí hľadať úspory, miesto toho prichystal ďalšiu „miliardovú atómovku“

Brusel pôvodne navrhol, aby väčšina členských štátov zastavila dovoz ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov a rafinovaných palív do konca roka.

Maďarsko však zatiaľ odmieta podporiť plán, ktorý predložila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Maďarsko, ktorého populistický vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, vyhlásilo, že nemôže podporiť plán v tejto forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie.

Zasupenie EK na Slovensku, Šucha, Majláthová, Čech Čítajte viac Komisia vystavila Slovensku vysvedčenie: v daniach chce 3 hlavné zmeny

Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však zatiaľ nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila. Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska.

Vypuknutie vojny na Ukrajine podnietilo štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.

Dohoda by sa mohla dosiahnuť v najbližších dňoch

Dohoda o embargu na ruskú ropu by sa mohla dosiahnuť v najbližších dňoch, dúfa šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Leyenová povedala v rozhovore pre CNBC na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose, že Európska únia by sa podľa nej mohla dohodnúť na sankciách na ruskú ropu v najbližších dňoch. „Dúfam, že hovoríme o dňoch,“ oznámila. Dohodu podľa nej aktuálne blokujú jeden až dva členské štáty. „Veľmi tvrdo pracujeme na tomto ropnom embargu,“ dodala šéfka EK.

EÚ pôvodne chcela, aby väčšina členských štátov zastavila dovoz ropy z Ruska v priebehu šiestich mesiacov a import ropných produktov do konca roka. Proti plánu sa aj napriek navrhovaným výnimkám postavilo predovšetkým Maďarsko. Námietky však má aj Slovensko a Česko.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Slovnaft
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy