Pokračovanie článku: Perzský záliv ťaží zisky z ropnej krízy. Európskemu trhu však pomáha len jeden emirát

Skupovanie pôdy u producentov potravín

Napriek zlepšenej ekonomickej výkonnosti, najmä pokiaľ ide o export, však vyššie ceny komodít, a to všetkých, teda aj vrátane potravín, posilnia inflačné tlaky v regióne. „Tieto tlaky ešte zosilnia v dôsledku vysokých nákladov na dopravu,“ podotýka Ján Čarný. Ako vyplýva z analýzy Coface, krajiny Perzského zálivu pritom už teraz dovážajú 85 % svojich potravinových potrieb. Na zvýšenie stability dodávok potravín sa dokonca tamojšie vlády rozhodli kupovať pozemky v producentských krajinách, najmä v Afrike a Ázii.

„Dostupnosť potravín sa však môže stať problémom, keďže mnohé producentské krajiny začali obmedzovať svoj vývoz, aby uspokojili domáce potreby a zmiernili infláciu,“ konštatuje. Zatiaľ čo inflácia v krajinách Perzského zálivu zostane podľa analýzy Coface nižšia ako v iných oblastiach, najmä v dôsledku lacnejších zdrojov domácej energie, očakáva sa, že v priemere vzrastie na viac ako 2,5 %. Výnimkou by mala byť Saudská Arábia, ktorá bude profitovať z priaznivého efektu základu DPH.

Európe podáva pomocnú ruku Katar

Ako však nateraz vyplýva z analýzy Coface, zdá sa nepravdepodobné, že krajiny Perzského zálivu budú schopné kompenzovať čiastočné stiahnutie ruskej ropy z medzinárodných trhov. „Podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy do EÚ je takmer 7,5 %, kým podiel Spojených arabských emirátov je menej ako 1 %,“ vysvetľuje Ján Čarný. Tieto krajiny nateraz zabezpečujú dlhodobé zmluvy so svojimi ázijskými zákazníkmi prostredníctvom dlhodobých vzťahov. Napríklad 90 percent katarského exportu je viazaných na dlhodobé zmluvy s ázijskými zákazníkmi.

Za istý mierne pozitívny signál možno označiť, že sa Katar a Nemecko v marci dohodli na dlhodobom energetickom partnerstve s cieľom pokročiť v diskusiách o dlhodobých dodávkach LNG. Európska únia napríklad v súčasnosti dováža 5 % svojho zemného plynu z Kataru v porovnaní so 41 % z Ruska a 16 % z Nórska.

debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #zemný plyn #Perzský záliv #vojna na Ukrajine