Tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach čaká míľnik: Dostane definitívne povolenie k štartu

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce sa už čoskoro dočká definitívneho povolenia na prevádzku. Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Miriam Vachová, druhostupňové (rozkladové/opravné/revízne) rozhodnutie predsedníčky úradu pre uvádzanie tretieho bloku do prevádzky je vo vysokom štádiu pripravenosti na vydanie.

, 13.05.2022 11:30
jadrova elektraren mochovce Foto: ,
Jadrová elektráreň Mochovce
debata (9)

„Zapracované budú ešte finálne pripomienky k niektorým aktuálne posudzovaným správam ako citlivostná analýza, správa o materiáloch a výsledok posudzovania zvarov,“ dodala Vachová.

271975706 273526534890604 2668706726355938953 n Čítajte viac Vláda mení daň za istoty. Ľuďom ušetrí miliardu, elektrárne získajú Mochovce

Inšpektori ÚJD aktuálne posudzujú a vyhodnocujú podklady o povolenie, ktoré dostali od Slovenských elektrární, ako aj nezávislé odborné posudky. Tie si úrad nechal vypracovať v rámci procesu preverovania vznesených pripomienok, námietok a podaných podnetov v odvolacom správnom konaní.

Po nadobudnutí právoplatnosti pripravovaného druhostupňového rozhodnutia sa začne fáza uvádzania jadrového bloku do prevádzky. Tá je rozdelená na fyzikálne a energetické spúšťanie. Fáza uvádzania do prevádzky sa končí po vykonaní všetkých testov v rámci fyzikálneho a energetického spúšťania takzvaným 144 hodinovým preukazným chodom na plnom výkone. „Následne začína fáza prevádzky, ktorá je rozdelená ešte na skúšobnú prevádzku a na prevádzku,“ konštatovala Vachová.

Richard Sulík Čítajte viac Rozkrádačky, šlendriánstvo a vyššia bezpečnosť. Sulík odkryl pozadie predraženia Mochoviec

Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, respektíve 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Mochovce
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy