Program pre energeticky chudobných spoznáme v lete. Brzdia ho chýbajúce dáta

Slovensko stále nemá oficiálnu definíciu energetickej chudoby. Experti v tejto súvislosti upozorňujú, že bez nej nemôže štát prijať dlhodobé a koncepčné opatrenia na jej riešenie a pri rastúcich cenách energie je už v súčasnosti pre niektorých odberateľov problém za energie zaplatiť.

08.05.2022 10:33
Andrej Juris Foto: ,
Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.
debata

Téme sa v súčasnosti venuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý by mal už v lete predstaviť návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby.

„Návrh koncepcie bude rozlišovať možné nástroje riešenia v zákonnej kompetencii ÚRSO a v zákonnej kompetencii iných relevantných štátnych orgánov, napríklad ministerstiev, čo reflektuje aj zákonom danú kompetenciu rezortov hospodárstva, sociálnych vecí a financií spolupodieľať sa a poskytnúť úradu súčinnosť pri príprave návrhu koncepcie," uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Návrh má obsahovať podmienky a pravidlá, ktoré umožnia vláde presne definovať energeticky chudobnú domácnosť, systém nástrojov na pomoc energeticky chudobným domácnostiam a systém finančnej podpory na znižovanie nákladov na spotrebu energií.

Rusko Gazprom Poľsko plyn dodávky uarus Čítajte viac Gazprom rozposlal listy klientom: Ponúka návod, ako platiť v rubľoch a neporušiť sankcie

Problémom Slovenska je podľa Kateřiny Chajdiakovej zo Slovenskej klimatickej iniciatívy to, že v súčasnosti nevie rýchlo zareagovať na zvyšujúce sa ceny energií a bývania. „Najzraniteľnejší ľudia nemajú finančné prostriedky na opravu domov, zateplenie a výmenu okien. Nevedia si doplatiť za výmenu kotla, lebo príspevok nehradí celkové náklady a domácnosti nedostanú úver a ani nemajú našetrené. Preto pre tieto skupiny potrebujeme špecifické opatrenia," zdôraznila.

Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV upozornila na chýbajúce dáta. Na zabezpečenie podpory pre energeticky zraniteľných obyvateľov je podľa nej treba poznať situáciu na Slovensku. „Na základe hĺbkovej analýzy situácie spojenej s analýzou dát, ale aj prieskumom v ohrozených oblastiach a domácnostiach, môžeme nastaviť opatrenia na riešenie problému," priblížila Dokupilová. „Bez dát nemáme nastavené riešenia, pretože keď nevieme koľkých ľudí sa týka energetická chudoba, nevieme ani vytvoriť adekvátne opatrenia", konštatovala.

ÚRSO naviazal pri riešení energetickej chudoby spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ale aj práve s Prognostickým ústavom SAV. Rovnako úrad implementuje viaceré projekty, ktorých cieľom má byť zber dát a hlbšia analýza problematiky tak, aby bol návrh koncepcie analyticky podloženým a metodicky správne poňatým dokumentom. „Počas leta predpokladáme začiatok širšej verejnej diskusie k nášmu prvému pracovnému návrhu, po nej bude nasledovať predloženie materiálu vláde," dodal Igaz.

debata chyba
Viac na túto tému: #energie #ceny #ÚRSO #energetická chudoba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy