EÚ môže vynechať Slovensko a Maďarsko z embarga na ruskú ropu

Európska komisia (EK) by mohla vynechať Maďarsko a Slovensko z pripravovaného embarga na nákup ruskej ropy, pretože obe členské krajiny EÚ sú od jej dovozu silne závislé. Informuje o tom spravodajca TASR s odkazom na tlačovú agentúru Reuters a týždenník Politico, ktoré to uviedli s odvolaním sa na nemenovaných diplomatických predstaviteľov EÚ.

02.05.2022 12:54
Bulharsko Rusko Gazprom Bulgargaz plyn energie Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (14)

Reuters aj Politico upozornili, že eurokomisia najneskôr v utorok dokončí prípravu ďalšieho, už šiesteho balíka sankcií EÚ voči Rusku pre vojnu na Ukrajine. V stredu totiž v Bruseli zasadajú veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER) a nový balík zhodnotia z pohľadu svojich národných záujmov.

Nové sankcie majú zahŕňať postupný zákaz nákupu ruskej ropy do konca tohto roka, pretože export ropy je hlavným zdrojom príjmov pre Moskvu, ktorá aj z týchto peňazí financuje vojnové operácie na Ukrajine.

Komisia by podľa diplomatov citovaných agentúrou Reuters mohla Slovensku a Maďarsku ponúknuť „výnimku alebo dlhé prechodné obdobie“.

moskva, rusko Čítajte viac Nová odveta Ruska: chce brať majetky firmám z nepriateľských štátov

Slovensko a Maďarsko sú silne závislé od dovozu ruskej ropy a majú ťažkosti pri hľadaní alternatívnych dodávok. Agentúra Reuters upozornila, že Maďarsko opakovane naznačovalo, že nepodpíše nové sankcie týkajúce sa energetiky. Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že tento typ sankcií odmietne, pričom jeho dôvody sú čisto ekonomické a nie politické. Aj preto snaha o kompromis a výnimka pre Maďarsko a Slovensko pomôže Únii vyhnúť sa možnosti veta pri hlasovaní o sankciách a zachovať jednotu 27-členného eurobloku.

Možnosť nových sankcií vrátane embarga dovozu ruskej ropy a možnej reakcie trhov na toto embargo v pondelok popoludní v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí preberú aj ministri členských krajín EÚ zodpovedných za oblasť energetiky. Slovensko na Rade ministrov zastúpi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Budapešť nesúhlasí s embargom na ruský plyn a ropu

Maďarsko je naďalej proti zavedeniu embarga Európskej únie na ropu a zemný plyn dovážané z Ruska. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa.

„Maďarský postoj k akémukoľvek ropnému a plynovému embargu sa nezmenil: nepodporujeme ich,“ povedal Kovács.

Európska komisia v súčasnosti zvažuje úplné embargo na ruskú ropu a zemný plyn, čo by mohlo byť súčasťou šiesteho kola sankcií voči Moskve. Ministri energetiky EÚ dúfajú, že tento týždeň dosiahnu prostredníctvom série mimoriadnych rokovaní jednotný postoj k obom komoditám dovážaným z Ruska.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Slovensko #plyn #embargo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy