Odštartujú ekodotácie za 56 miliónov eur. Na ktoré zdroje ich môžete použiť?

Ministerstvo hospodárstva v rámci Plánu obnovy a odolnosti pripravilo prvú výzvu na podporu nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov formou aukcie. Ako informoval rezortný štátny tajomník Karol Galek (SaS), výzvu v objeme 56 miliónov eur vyhlásia v najbližších dňoch a záujemcovia budú môcť požiadať o podporu do dvoch mesiacov.

29.04.2022 14:59
Colas Wattway - solárne články Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Do roka vyhlásia druhú podobnú výzvu vo výške 47 miliónov eur.

„Bude to čisto investičná podpora na rozbeh, ktorá žiadnym spôsobom nezaťaží ceny energií ani štátny rozpočet. Technologicky bude táto aukcia vyhlásená ako neutrálna, to znamená, všetky obnoviteľné zdroje od slnka, vetra, biomasy, bioplynu alebo geotermálnych elektrární budú mať priestor,“ uviedol v piatok Galek. Takisto bude podľa neho priestor pre samospotrebiteľov, teda pre lokálne zdroje.

„Toto má byť základným princípom, aby sme si elektrinu, ktorú si vyrobíme, spotrebovali v mieste, kde je najviac potrebná,“ podotkol štátny tajomník.

Výbor pre hospodárske záležitosti galek Čítajte viac Do platby Gazpromu ostáva 22 dní. Sulíkov tajomník: Účty v rubľoch nariadil Putin

Rezort podporí zariadenia do výkonu 50 megawattov, pričom dôležité bude pravidlo nákladovej efektívnosti. „Kto požiada o čo najnižšiu podporu, ten bude uprednostnený, vďaka čomu dosiahneme čo najviac takýchto nových zariadení,“ priblížil Galek.

Očakáva, že z obnoviteľných zdrojov tak pribudne na Slovensku 120 megawattov, ktoré podľa neho výrazne prispejú k energetickej bezpečnosti krajiny. Agresia Ruska na susednej Ukrajine podľa štátneho tajomníka dokazuje, ako je veľmi dôležité nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu, mať vlastné zdroje energie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #energetika #obnoviteľné zdroje #OZE