Ceny elektriny na trhoch rastú, opäť atakujú hranicu 200 eur

Elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok na pražskej burze predávala za takmer 198 eur za megawatthodinu.

10.04.2022 14:53
energia, energetika, seps, stlpy vysokeho... Foto: ,
Elektrina sa opäť predáva takmer za 200 eur za megawatthodinu.
debata (4)

Ceny elektriny na trhoch znova atakujú hranicu 200 eur za megawatthodinu. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za takmer 198 eur za megawatthodinu. Celý týždeň rástli trhové ceny elektriny. V piatok ráno sa cena elektriny pohybovala ešte na úrovni 185 eur za megawatthodinu.

Cena elektriny na pražskej burze sa však v súčasnosti pohybuje ešte ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu.

Trhy s cenami plynu boli tento týždeň viac-menej pokojné. Plyn na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva za takmer 103 eur za megawatthodinu. V pondelok ho pritom mohli obchodníci kúpiť ešte za 111 eur za megawatthodinu.

Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina #ceny plynu #ceny energií #cena elektriny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy