Nemecko sa pripravuje na možné narušenie dodávok ruského plynu. Vyhlásilo prvý stupeň núdzového stavu

Dôvodom je, že Moskva požaduje platby v rubľoch.

30.03.2022 09:37
Nord Stream 2, Lubmin Foto: ,
Terminál plynovodu Nord Stream 2 v Lubmine na severe Nemecka.
debata (380)

Nemecko sa pripravuje na možné narušenie dodávok ruského plynu. Dôvodom je, že Moskva požaduje platby v rubľoch. Berlín preto vyhlásil prvý z troch varovných stupňov núdzového plánu a informoval o tom aj Európsku komisiu. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck vyzval spotrebiteľov, aby šetrili. Nemecko bude podľa nebo pripravené na prípadné výpadky dodávok. Dodal, že Berlín nebude akceptovať žiadne porušenie kontraktov, teda že odmieta platiť v rubľoch.

Nemecko má podľa Habecka aktuálne dostatok plynu a pozorne sleduje tok dodávok. „Musíme však zvýšiť núdzové opatrenia, aby sme boli pripravení na eskaláciu zo strany Ruska. Vyhlásenie včasného varovania znamená, že zasadá krízový štáb.“

Russia Putin Čítajte viac Platba v rubľoch je neprijateľná, odkázala Kremľu skupina siedmich najbohatších ekonomík sveta

Členmi krízového štábu sú predstavitelia ministerstva hospodárstva, nemeckého sieťového regulátora a prevádzkovateľov distribučných sietí. Krízový štáb môže v prípade potreby prijať ďalšie opatrenia na zvýšenie bezpečnosti dodávok.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň nariadil štátnemu koncernu Gazprom, aby platby za export plynu do Európy začal prijímať v rubľoch. Túto požiadavku opakujú aj ďalší ruskí predstavitelia. Európska únia (EÚ) podobne ako skupina G7 požiadavku Moskvy týkajúcu sa platieb za plyn v rubľoch odmietli a považujú ju za porušenie dodávateľských zml­úv.

380 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #plyn #núdzový stav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy