Narýchlo schváleným zmenám v energetike už nič nestojí v ceste, prezidentka podpísala novinku

Rýchle zmeny v energetike sa, ktorý za necelý týždeň schválila vláda a následne parlament, sa už môžu aplikovať do praxe. Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž podpísala novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

25.03.2022 09:08
Zuzana Čaputová Foto: ,
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
debata (2)

Novelou zákona sa rozširuje okruh cenovo regulovaných subjektov, posilňuje sa postavenie dodávateľa poslednej inštancie a podporuje sa rozvoj lokálnych zdrojov z obnoviteľných zdrojov energie. Vláda SR sa rozhodla urýchlene prijať novelu zákona o regulácii pre situáciu na európskom trhu s energetickými komoditami, ktorá ohrozuje cenovú dostupnosť dodávok elektriny a zemného plynu.

Od apríla tohto roku budú môcť po novom vstúpiť do regulácie cien elektriny a plynu aj zariadenia, ktoré prevádzkujú sociálne služby či bytové domy, ktoré si vyrábajú teplo a teplú vodu prostredníctvom svojej vlastnej kotolne. Doteraz majú nárok na regulovanú cenu elektriny či plynu domácnosti a malé podniky s ročným odberom elektriny najviac 30 tisíc kilowatthodín alebo ročným odberom plynu najviac 100 tisíc kilowatthodín. Bytové domy s vlastnou kotolňou budú môcť do konca apríla tohto roku prejsť medzi regulované subjekty.

Nemecko Rusko Ukrajina Scholz zbrane pomoc Čítajte viac Platby za plyn v rubľoch by znamenali porušenie kontraktu, varovali lídri EÚ

Novela zákona však umožní odberateľom elektriny a plynu, ktorí budú mať právo na regulovanú cenu, z regulácie aj vystúpiť, ak to oznámia svojmu dodávateľovi. „Návrh zákona zavádza aj potrebnú flexibilitu cenovej regulácie prostredníctvom oprávnenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví rozširovať alebo zužovať rozsah cenovej regulácie podľa situácie na trhu, napríklad v prípade, ak by nastal opačný trend vo vývoji cien energetických komodít a ceny by náhle výraznejšie klesli,“ dodalo ministerstvo hospodárstva, ktoré zmeny v cenovej regulácii vypracovalo.

Návrh zákona si ďalej kladie za cieľ okamžite podporiť rozsiahly, ale kontrolovaný rozvoj lokálnych zdrojov z obnoviteľných zdrojov energie. Tie si budú môcť inštalovať koncoví odberatelia elektriny až do výšky maximálnej rezervovanej kapacity ich odberných miest a využívať predovšetkým na účely vlastnej spotreby, s možnosťou dodávky prebytočnej elektriny do sústavy a s oslobodením od úhrady tarify za prevádzkovanie systému až do 1 000 megawatthodín vyrobenej a spotrebovanej elektriny ročne. Návrh zákona odstraňuje doterajší limit inštalovaného výkonu lokálnych zdrojov vo výške 500 kilowattov, ako aj ďalší doterajší limit 10 % inštalovaného výkonu lokálneho zdroja pre dodávku prebytočnej elektriny vyrobenej lokálnym zdrojom do sústavy.

Cieľom návrhu zákona je ďalej posilniť bezpečnosť dodávok elektriny a plynu prostredníctvom inštitútu dodávateľa poslednej inštancie. Za účelom predchádzania špekulatívnym odchodom z trhu zo strany dodávateľov elektriny a dodávateľov plynu navrhuje ministerstvo zaviesť osobitnú zodpovednosť dodávateľa elektriny a dodávateľa plynu, ktorý stratil spôsobilosť dodávať energie. Ministerstvo taktiež navrhuje, aby skrachovaný dodávateľ energií bezodkladne ponúkol dodávateľovi poslednej inštancie množstvo elektriny alebo plynu, ktoré zabezpečil pre svojich odberateľov, za obstarávacie náklady navýšené o jadrovú infláciu.

Novela zákona bude po podpísaní prezidentkou SR platiť už od 1. apríla tohto roka. Parlament preto rokoval o novele v skrátenom legislatívnom konaní. „Naliehavosť účinnosti zákona je odôvodnená potrebou získať časový priestor na prípravu regulovaných subjektov, ktoré by mali začať obstarávať elektrinu a plyn na kalendárny rok 2023, a to nielen pre súčasný okruh regulovaných odberateľov, ale aj pre rozšírený okruh,“ konštatovalo ministerstvo.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #zdražovanie #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy