Európski energetickí regulátori sú pripravení pomôcť Ukrajine

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví považuje v súčasnej mimoriadnej situácii koordináciu s európskymi partnermi za kľúčovú.

14.03.2022 12:23
Andrej Juris Foto: ,
Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.
debata

Európski energetickí regulátori sú pripravení pomôcť Ukrajine. V oblasti elektroenergetiky diskutujú odborníci o riešení mimoriadnej situácie núdzovým pripojením Ukrajiny a Moldavska k synchrónne prepojenej sústave oblasti Kontinentálnej Európy. Pre oblasť plynárenstva spočíva riešenie núdzovej situácie v hľadaní možností na regionálnej úrovni na poskytnutie dočasnej výpomoci – voľnej prepravnej kapacity na prepojovacích bodoch s Ukrajinou.

Ropa, Ukrajina Čítajte viac Američania môžu vstúpiť do hry s plynom. Majú potenciál štvornásobne zvýšiť ťažbu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) považuje v súčasnej mimoriadnej situácii koordináciu s európskymi partnermi za kľúčovú. „Pravda je, že systémové nastavenie zmien v oblasti energetických prepojení Ukrajiny a EÚ majú v rukách predovšetkým predstavitelia EK a jednotlivých národných vlád, ale veľmi oceňujem, že všetky zúčastnené strany aktívne hľadajú riešenia na podporu energetickej bezpečnosti obyvateľov Ukrajiny ako aj celej EÚ. Sme tiež v spojení s ukrajinským regulačným úradom, ktorý aj napriek značným rizikám neúnavne pracuje na zabezpečení dodávok energií pre občanov Ukrajiny,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

V kontexte vzniknutej mimoriadnej situácie na Ukrajine sa ÚRSO prostredníctvom svojich odborných expertov aktívne zúčastňuje koordinovanej aktivity s cieľom zabezpečiť podporu pri hľadaní riešení pre zabezpečenie núdzových dodávok elektriny a plynu pre Ukrajinu. Úrad pritom postupuje koordinovane s agentúrou Európskej únie pre spoluprácu regulátorov v energetike (ACER), ostatnými regulačnými úradmi krajín EÚ, ako aj Európskou komisiou.

debata chyba
Viac na túto tému: #ÚRSO #regulátor #vojna na Ukrajine