„Na rozdiel od krajín ako je Švédsko, Fínsko, ale aj Lotyšsko vo využívaní OZE výrazne zaostávame. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov dosiahol na Slovensku v roku 2020 iba 17 %," hovorí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.
Otáznik podľa nej zároveň visí aj nad pôvodom OZE, nakoľko štatistiky smerom nahor posúva drevo a štiepka. V aktuálnej analýze spoločnosť vyhodnocuje, do akej miery sa OZE využívajú na Slovensku a v krajinách EÚ, ako napĺňame zelené ciele, ale i na to, ako môžeme zvýšiť podiel OZE v nasledujúcich rokoch.
Eurostat v závere januára 2022 zverejnil údaje o využívaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v jednotlivých ekonomikách EÚ počas roka 2020. K tomuto dátumu mala každá krajina stanovený svoj cieľ pre podiel energie z obnoviteľných zdrojov (v rozpätí 10 až 49 %). Všetkým krajinám s výnimkou Francúzska sa tieto ciele podarilo naplniť.
Čítajte viac Život bez plynu a ropy z Ruska? Krajniak chce ľuďom znižovať daneCieľ pre EÚ ako celok bol pre rok 2020 stanovený na úrovni 20 %, členské štáty pritom dosiahli priemer 22,1%. „Pre dosiahnutie cieľa 32 % obnoviteľnej energie na rok 2030 bude ale nevyhnutná transformácia energetického systému v jednotlivých krajinách EÚ. Okrem toho Európska komisia vlani navrhla zmenu a doplnenie smernice o energii z obnoviteľných zdrojov s ambicióznejším cieľom 40 % do roku 2030. A to z dôvodu „pripraviť základ pre naplnenie uhlíkovej neutrality do roku 2050“," upozorňuje Sadovská.