Rusko odpovedá na sankcie: Máme plné právo odstrihnúť Európe zemný plyn

Rusko prvýkrát od napadnutia Ukrajiny otvorene pohrozilo prerušením dodávok plynu, ktorý do Nemecka prúdi plynovodom Nord Stream 1, ak Západ zakáže dovoz ruskej ropy.

, 08.03.2022 08:43
Plyn Foto: ,
debata (165)

V pondelok večer pred takýmto krokom v ruskej štátnej televízii varoval vicepremiér Alexander Novak, ktorý vyhlásil, že z takejto situácie by nikto nemal prospech.

Novak povedal, že takéto rozhodnutie ešte nebolo prijaté, ale bude adekvátne „nepodloženým obvineniam voči Rusku v súvislosti s energetickou krízou v Európe a uvalením zákazu na plynovod Nord Stream 2“.

Putin Čítajte viac Heger, Matovič aj Čaputová hovoria o konci ruskej ropy a plynu. V Európe sa už o tom diskutuje, akú máme alternatívu?
Vývoj ceny zemného plynu na burze. Foto: Kurzy.cz
zemny plyn graf vyvoj cena Vývoj ceny zemného plynu na burze.

Západní lídri, ako napríklad britský premiér Boris Johnson, v ostatných dňoch presadzujú menšiu závislosť od ruských dodávok ropy v celej Európe. Novak však povedal, že nahradenie ruskej ropy bude trvať viac ako rok. Varoval tiež, že úplný zákaz by priniesol „katastrofické následky“ pre globálny trh a mohol by vytlačiť ceny nad 300 dolárov za barel – viac ako dvojnásobok súčasnej ceny.

165 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plynová kríza #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy