Slovensko má dostatok ropy aj plynu, povedal Sulík a odhalil plán B v prípade prerušenia dodávok

V zásobníkoch má Slovensko ropu a ropné produkty na najbližších sto dní.

25.02.2022 16:20
Richard Sulík Foto: ,
Richard Sulík
debata (10)

Slovensko má dostatok ropy aj zemného plynu. Ako po rokovaní krízového štábu povedal minister hospodárstva Richard Sulík, Slovensko dostáva štandardné množstvá dodávok ropy. „Momentálne sme nezaznamenali žiaden pokles dodávok ropy z Ruska,“ povedal na tlačovej besede Sulík.

Ropa z juhu

V zásobníkoch má Slovensko ropu a ropné produkty na najbližších sto dní. V prípade zastavenia dodávok ropy z Ruska spoločnosť Slovnaft zabezpečí dodávky ropy prostredníctvom ropovodu Adria, ktorý ide na Slovensko z Maďarska. „Pri rope je situácia stabilizovaná,“ konštatoval Sulík.

plyn, gajary Čítajte viac Prijaté sankcie voči Rusku sa Slovenska priamo podstatne nedotknú, tvrdia analytici

Ani v prípade dodávok plynu Slovensko nateraz nezaznamenalo výpadky. „Dodávky plynu nie sú prerušené. Dokonca prepravné objemy boli v porovnaní s minulým týždňom navýšené. Zmluvné podmienky sú dodržiavané. Tretí stress test preukázal, že pri plyne nemáme žiadne problémy,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Plyn z mora

Slovensko má podľa neho taktiež dostatočne diverzifikované plynové trasy na Slovensko. Môžeme sa spoľahnúť na reverzný tok plynu z Rakúska či z Česka. Doviesť vieme plyn aj slovensko-maďarským plynovodom. „Počas marca dôjde loď s LNG, čo nám umožní vykryť spotrebu plynu počas celej vykurovacej sezóny,“ podotkol Galek s tým, že aj v podzemných zásobníkoch plynu je dostatočné množstvo plynu.

Kúpele Sliač poskytnú ubytovanie utečencom, povedal Galek. Zariadenie patrí do jeho rezortu. Vedenie ministerstva sa zároveň dohodlo s veľkými energetickými firmami, že v prípade potreby poskytnú svoje ubytovacie kapacity a dieselové generátory.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #plyn #Richard Sulík #vojna na Ukrajine