Soták kritizuje novú daň: Vláda vysiela signál, že môže podnikateľom siahnuť na majetok

Návrh zákona je podľa členov Klubu 500 diskriminačný, disproporčný a môže viesť k dlhodobým a nepredvídateľným dopadom na ekonomiku Slovenska, bankový sektor a celé podnikateľské prostredie, a v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť na Slovensku.

11.02.2022 17:09
Vladimír Soták Foto:
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták
debata (20)

Klub 500 zásadne odmieta návrh na zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením ako celok a žiada jeho stiahnutie z rokovania Národnej rady Slovenskej republiky. Predloženie návrhu zákona bez jeho predchádzajúceho zverejnenia a akejkoľvek diskusie je popretím princípov právneho štátu a záväzkov transparentnosti vplývajúcich z programového vyhlásenia vlády. V otvorenom liste adresovanom predsedovi vlády, ministrovi financií a ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky to uvádza predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární Čítajte viac Nová daň potopí dostavbu Mochoviec. Nie je na výplaty, v marci zbrankrotujeme, hovorí šéf elektrární

„Schválený návrh zákona považujeme za hazardovanie s dôverou investorov a je priamym útokom na právo podnikať v tejto krajine, nakoľko vysiela všetkým podnikateľom silný signál, že vláda im môže kedykoľvek siahnuť na majetok,“ konštatuje predseda, ktorý v liste prirovnáva takéto siahanie na majetok ku znárodneniu a hovorí o likvidácii priemyslu.

„Tento návrh zákona je diskriminačný, disproporčný a môže viesť k dlhodobým a nepredvídateľným dopadom na ekonomiku Slovenska, bankový sektor a celé podnikateľské prostredie, a v konečnom dôsledku aj na zamestnanosť na Slovensku," dodáva Soták za Klub 500, ktorý listom vyzýva vládu a poslancov, aby odmietli populistické, narýchlo a bez akejkoľvek diskusie prijímané riešenia, a tento zlý a nepremyslený návrh zákona odmietli a začali vecnú diskusiu podľa legislatívnych pravidiel.

Vláda SR v stredu 9. februára schválila návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Na základe neho bude výrobca elektriny z jadra od marca tohto roka každý mesiac platiť 50-percentnú daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením. Vládny kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament zákonom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní, keďže účinnosť zákona je naplánovaná od 1. marca tohto roka.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Klub 500 #Soták