Pokračovanie článku: Mestá, obce, nemocnice aj domácnosti. Za drahšie energie ich čaká 200-miliónový účet

Samosprávy žiadajú pomoc s obstarávaním

Okrem bytových domov majú veľké problémy s energiami aj samosprávy, ktoré majú na starosti miestne školy, úrady, domovy dôchodcov a inú infraštruktúru. Ich zástupcovia zoskupení v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) o pomoc volajú už od minulého roka.

Začiatkom decembra zvolali hospodársky výbor parlamentu, kde upozorňovali, že mestá a obce ako zriaďovatelia verejných služieb taktiež nespadajú medzi regulované subjekty. Dodávateľov energií si musia samy nájsť a následne uzavrieť zmluvu. Má to však háčik. Elektrina na trhu zdražela od začiatku roka viac ako trojnásobne, plyn viac ako štvornásobne. Ich rozpočty sú ale spravidla rovnaké alebo dokonca nižšie než v minulom roku, čo znamená, že im financie na vyššie ceny energií vydržia najviac do jesene.

Výbor pre hospodárske záležitosti, rokovanie,... Foto: Pravda, Robert Hüttner
Výbor pre hospodárske záležitosti autor: Robert Huttner Výbor pre hospodárske záležitosti, rokovanie, február 2022

„Samosprávy, ktoré schvaľovali rozpočty v decembri, budú musieť už od budúceho mesiaca meniť svoje rozpočty, škrtať investície. Podľa nášho odhadu sa táto situácia premietne do 80 % miest a obcí, pričom už teraz sme svedkami toho, ako samosprávy začínajú stlmovať verejné osvetlenie, ktorého výdavky tvoria približne 15 % rozpočtu,” vyčíslil Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Robili sme si prieskum medzi krajmi a máme rozpätie od mierneho poklesu cien až po nárasty o 150 percent. Priemer je cez 30 percent, čo už považujeme za krízové,” potvrdil na štvrtkovom výbore Jozef Viskupič (SaS), predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda krajskej organizácie SK 8.

trenčín, škola Čítajte viac Ceny energií drvia obce, mestá aj ambulancie. Toto som ešte nezažil, hovorí riaditeľ školy

Viskupič pre mestá žiada od štátu aj pomoc s obstarávaním energií. „Spoločné verejné obstarávanie je dobrý nástroj aj do budúcnosti. V minulosti sa takto hromadne obstarával plyn pre nemocnice a výborne to fungovalo. Sú inštitúcie, ktoré si nevedia efektívne verejne obstarávať, starostovia nie sú špekulantmi na burze, spoločný nástroj by im pomohol,” potvrdil Galek. Zelenú dal takémuto kroku aj regulátor ÚRSO.

Hirman však upozorňuje, že ani doteraz nikto nebránil a nebráni samosprávam, aby nakupovali energie pre svoje inštitúcie v balíku centrálne, ako jeden zákazník. „Nič tomu nebráni, len zlý manažment samotných samospráv a prípadne rôzne partikulárne záujmy v ich inštitúciách. Ak by mali profesionálny energetický manažment, mohli by vyrokovať nielen výhodnejšiu cenu, lebo budú nakupovať dokopy centrálne veľké množstvá energií, ale aj na dlhšie obdobie,” odkazuje analytik.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #plyn #teplo #elektrika