Pokračovanie článku: Mínus 20-stupňové mrazy a plynová kríza. Ako je Slovensko po 13 rokoch pripravené?

Tlak na dlhodobé zmluvy

Ďalším faktorom, ktorý je iný ako v roku 2009, je, že na rozdiel od vtedajšej krízy, keď Rusko dodávky náhle odstrihlo, sú dnes „kohútiky“ na potrubiach otvorené a prepravné kapacity rezervované. Napriek tomu plynu prúdi podľa prepravcu eustream trikrát menej, na úrovni dvojročného minima.

„Skutočne evidujeme výrazný pokles prepravy na bode Veľké Kapušany. Ten však nie je spôsobený technickými ťažkosťami na slovensko-ukrajinskej hranici, ale zníženými požiadavkami našich klientov na prepravu,” potvrdzuje hovorca eustreamu Pavol Kubík.

Ruský Gazprom tvrdí, že dodáva toľko plynu, koľko si zákazníci uňho objednali. „Plyn dodáva cez rámcové zmluvy a štandardné produkty, ktoré predával cez svoju elektronickú platformu ESP. Od októbra však cez ňu nepredal nič. Všetky tieto dlhodobé záväzky plní, do nových však nevstupuje, nedodáva nič ani cez spotový trh. Obchodníci s plynom sú zvyknutí klikať na anonymné ponuky zverejnené na burzách alebo broker screenoch. Tam však podľa všetkého Gazprom nič neponúka. Keďže teda nepredáva nič navyše, nemusí to ani fyzicky prepraviť," vysvetľuje analytik Ján Pišta z poradenskej spoločnosti v energetike JPX.

Podľa Pištu tak Gazprom sleduje cieľ, aby sa veľkí európski dodávatelia vrátili k dlhodobým rámcovým zmluvám, čo je však v rozpore s fungovaním liberalizovaného európskeho trhu s plynom. To sa napokon podľa analytikov odráža aj na cenách. Tie sa na trhu aktuálne hýbu prevažne v koridore medzi 70 a 90 eurami za megawatthodinu, pričom v minulých rokoch v tomto období sa cena nad 20 eur už považovala za vysokú.

Obavy však spôsobuje najmä fakt, že vysoko sa držia aj ceny pre dodávky v lete, ktoré sa obchodujú zhruba medzi 60 až 70 eurami za megawatthodinu, čo je zhruba šesťnásobok bežných cien v minulosti. „To ale znamená, že sa nám budú naďalej zvyšovať ceny plynu po celý tento rok nielen pre priemysel, ale aj obyvateľstvo," uzavrel Hirman.

© Autorské práva vyhradené

108 debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #Gazprom #plynová kríza