Veľké Kapušany hlásia pokles dodávok plynu na Slovensko. Sulík upokojuje, že situácia je dobrá

Denne sa prepraví z Ruska na Slovensko zhruba 27 miliónov kubíkov plynu.

10.01.2022 11:31
plyn, gajary Foto:
ilustračný obrázok
debata (24)

Situácia s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Veľké Kapušany sa nezmenila. Naďalej na Slovensko prúdi z Ruska menej plynu ako počas posledných dvoch mesiacov minulého roka. Kým v novembri a decembri minulého roka prúdili cez Veľké Kapušany vlaňajšie rekordné množstvá plynu v objeme zhruba 90 miliónov kubíkov denne, prvý januárový deň nového roka klesli dodávky na úroveň zhruba 50 miliónov. Celý minulý týždeň prúdilo cez Veľké Kapušany denne už len okolo 27 miliónov metrov kubických plynu.

Ministerstvo hospodárstva SR v pondelok minulý týždeň potvrdilo, že Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Rezort však priznal, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka. Situáciu s plynom nevnímal kriticky.

Karel Hirman analytik Čítajte viac Expert na energetiku Hirman: Gazprom neplní zásobníky plynu, pokles dodávok je bezprecedentný

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Eustream nemá informácie o motivácii svojich klientov, prečo požadujú znížené objemy, keďže je prepravca a nedisponuje informáciami nad rámec odborných analýz agentúr. Dodávky do domáceho bodu na Slovensko prebiehajú stabilne.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn #energetika
Flowers