Cena elektriny a plynu sa na trhoch znižuje

Počas posledných dní uplynulého roka cena elektriny na pražskej burze spadla na úroveň 124 eur za megawatthodinu.

02.01.2022 15:05
energia, energetika, seps, stlpy vysokeho... Foto: ,
debata (6)

Elektrina na trhoch lacnie. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, počas posledných dní uplynulého roka cena elektriny na trhoch spadla až na úroveň 124 eur za megawatthodinu. Dva dni pred Vianocami pritom cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok sa predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Išlo pritom o nový rekord.

Nord Stream 2, plynovod Čítajte viac Rast cien plynu prinútil regulátora zatiahnuť záchrannú brzdu. Ohlásil, koľko vo finále zaplatíme

Začiatkom tohto roka sa pritom elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Aj ceny zemného plynu v Európe ostatné dni klesajú. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosaduje úroveň 70 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #plyn #elektrina